X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jest taki obraz

07.04.2019
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: David Tadevosian/Shutterstock
O Audycji

Jest taki obraz

Jan van Eyck, "Małżeństwo Arnolfinich". Arnolfini (o ile to Arnolfini) zostali ukazani w całej postaci, w reprezentacyjnym, bogatym wnętrzu. Jest to najprawdopodobniej pierwszy portret mieszczańskiej pary, zrealizowany w konwencji portretu królewskiego. Jednak nie tylko to jest w tym obrazie niezwykłe… . Wnętrze i przedstawione w nim przedmioty namalowane zostały z niezwykłą pieczołowitością i mistrzostwem w naśladowaniu faktur poszczególnych materii. Futro ma właściwą gęstość i miękkość, aksamit ciężar, drewno chropowatość, a metalowy świecznik połysk. Jednak pomimo drobiazgowego realizmu, coś jest nie tak. Dlaczego postaci są tak wielkie, że wysokością dorównują łożu z baldachimem? Kim jest ukazana para i jaki moment w ich życiu został tu przedstawiony (zaślubiny, czy może powitanie gości)? Jaka jest funkcja zawieszonego w głębi pokoju lustra i co oraz kto się w nim odbija? Pewne jest tylko jedno - obraz namalował Johannes van Eyck, znakomity mistrz niderlandzki w 1434 roku. Sygnatura artysty znajduje się na ścianie, ponad bogatą ramą wypukłego lustra. Napis brzmi: "Johannes van Eyck fuit hic/1434" [Johannes van Eyck był tutaj/1434], ale czy podkreślona sygnaturą obecność malarza nadaje obrazowi, jakiś szczególny sens?

Prowadzący: Montowski Michał

Goście:

Data emisji: 07.04.2019

Playlista