REKLAMA

Galileusz, Kopernik i Newton – prawdziwi twórcy nowoczesnej kultury

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2014 16:00
– To nie poszczególne rewolucje naukowe, które oczywiście miały pewien wpływ na rozwój kultury, ale sam fakt powstania nauki nowożytnej odegrał kluczową rolę w tym, jak ukształtował się później nasz obraz świata – mówił w Dwójce prof. Bartosz Brożek, członek rady programowej Copernicus Festival, którego pierwsza edycja odbyła się w maju tego roku.
Audio
  • Prof. Bartosz Brożek i dr Grzegorz Jankowicz o relacjach nauki i kultury oraz ich wzajemnych wpływach (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem. Obraz Jana Matejki
Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem. Obraz Jana MatejkiFoto: Wikipedia/PD-Art

Celem współorganizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej festiwalu było pokazanie różnych wymiarów obecności nauki w kulturze i wzajemne relacje obu dziedzin. W ciągu sześciu dni publiczność miała okazję uczestniczyć w wykładach i dyskusjach prowadzonych m.in. przez ks. prof. Michała Hellera, a także światowej sławy naukowców, którzy przyjęli zaproszenie do Krakowa. A byli to: prof. John Gray - politolog, prof. John Barrow - kosmolog i fizyk teoretyczny i prof. Michael Arbib - matematyk, specjalista od neuronauki.

Poszczególne dni festiwalowe były poświęcone takim problemom jak: miejsce człowieka we wszechświecie, natura umysłu, przypadek, napięcie między nauką a duchowością i tzw. trzecia kultura. Spotkaniom towarzyszyły projekcje filmowe, koncerty i wystawy.

Jak powiedział niedawno dyrektor programowy festiwalu Copernicus, kosmolog, filozof i teolog ks. prof. Michał Heller, "nauka to jedna z najbardziej fascynujących przygód ludzkości, naznaczona zmaganiami z tajemnicami przyrody, ale też intelektualną radością poznawania. Rzadko jednak stawiamy sobie pytanie, w jak wielkim stopniu odkrycia naukowe kształtują nasz sposób postrzegania rzeczywistości i jak bardzo wpływają na całość tego, co nazywamy kulturą".

O festiwalu opowiadali goście "Skarbca Nauki Polskiej": prof. Bartosz Brożek, kognitywista, filozof i prawnik, członek rady programowej Copernicus Festival, oraz dr Grzegorz Jankowicz, krytyk, filozof literatury i tłumacz, dyrektor wykonawczy festiwalu.

Audycję prowadziła Katarzyna Kobylecka.

mc

Zobacz więcej na temat: KULTURA NAUKA
Czytaj także

Kręte ścieżki myśli polskiej. Rozmowa z Anną Brożek

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 21:30
Z jednej strony "Logiczna analiza terminologii muzycznej", z drugiej filozoficzne dokonania Szkoły Lwowsko-Warszawskiej - to kwestie, które interesują bohaterkę "Skarbca Nauki Polskiej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uniwersytet Columbia pomoże poznać Polskę

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 16:00
Prestiżowa nowojorska uczelnia od lipca 2014 r. otworzy stanowisko Profesora Katedry Polskiej. Funkcję obejmie dr Małgorzata Mazurek. - Mam nadzieję, że uda nam się zainteresować polską kulturą studentów z całego świata - powiedziała w Dwójce.
rozwiń zwiń