X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego potomkowie Azteków wstydzą się swojego języka

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 15:00
Językoznawcy alarmują: jesteśmy świadkami wielkiego wymierania. Co czternaście dni znika jeden język. W ciąg kilkudziesięciu lat do tej grupy dołączyć może nahuatl, starożytna mowa rdzennych mieszkańców Meksyku.
Audio
  • Rozmowa o procesie wymierania języków (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Aleksandra Bergier

Spośród prawie siedmiu tysięcy języków naszego globu do następnego stulecia dotrwa jedynie połowa. Dzisiejszy świat zdominowany jest bowiem przez sto najbardziej popularnych, których ekspansja prowadzi do zaniku mniejszościowych języków lokalnych społeczności.

- U potomków Azteków działa wielopokoleniowa trauma dyskryminacji językowej i etnicznej. Oni nie czują się spadkobiercami wielkiej starożytnej kultury - wyjaśniała etnohistoryk dr hab. Justyna Olko. - Dziś nahuatl posługuje się wciąż 1,5 miliona osób, ale 90 procent z nich ukończyło pięćdziesiąt lat. Za kilkadziesiąt lat ta liczba może więc diametralnie spaść - dodała.

Co ciekawe, wymierające języki spotykamy też na terenie Polski.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadzenie: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr hab. Justyna Olko (etnohistoryk, kierownik Pracowni "Spotkań Starego i Nowego Świata" Wydziału Artes Liberales UW), dr hab. Tomasz Wicherkiewicz (Pracownia Polityki Językowej i Badań nad Mniejszościami Katedry Orientalistyki Wydziału Neofilologii UAM w Poznaniu)

Data emisji: 8.04.2016

Godzina emisji: 13.00

mm/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wilamowice. Języka ofiar uczą się wnuki oprawców

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 12:00
- Wśród naszych 30 uczniów są nie tylko Wilamowianie, lecz także mieszkańcy okolicznych wsi - podkreśla Tymoteusz Król, któremu zawdzięczamy renesans unikatowej kultury wilamowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Etnografowie poprawiają hasła w Wikipedii

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 22:22
Siwki wielkanocne, śmiergust czy ścinanie kani. Hasła dotyczące tych ludowych zwyczajów w internetowej encyklopedii - Wikipedii - ulepszyli etnografowie z Państwowego Muzeum Etnograficznego i wikipedyści.
rozwiń zwiń