"W sercu Ultima Thule". Legenda duńskiego polarnika

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 13:00
- W połowie Duńczyk, w połowie Inuita, podróżnik i etnograf. Rasmussen wychowywał się na Grenlandii, dorastał w tamtejszej kulturze i dzięki temu miał przewagę nad innymi badaczami Arktyki - mówiła w Dwójce dr Agata Lubowicka. 
Audio
  • "W sercu Ultima Thule". Zapiski duńskiego polarnika (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Okładka książki Agaty Lubowickiej zatytułowana W sercu Ultima Thule.
Okładka książki Agaty Lubowickiej zatytułowana "W sercu Ultima Thule".Foto: (zdj. ilustracyjne)

ksiazki1200.jpg
Nagrody FNP. Jak otrzymać "polskiego Nobla"?

W audycji "Skarbiec Nauki Polskiej" rozmawialiśmy o książce skandynawistki z Uniwersytetu Gdańskiego zatytułowanej "W sercu Ultima Thule. Reprezentacje Grenlandii Północnej w relacjach z ekspedycji Knuda Rasmussena". Traktuje ona o nieznanych w Polsce relacjach z wypraw do Grenlandii Północnej duńsko-grenlandzkiego polarnika.

Najgłośniejsza jego wyprawa to podróż psim zaprzęgiem od Zatoki Hudsona aż do Cieśniny Beringa. Razem z dwoma towarzyszami, w czasie trzyletniej ekspedycji (1921-24) pokonał dystans ponad 18 tysięcy kilometrów.


Knud Rasmussen (Fot.: Wikipedia Commons/domena publiczna) Knud Rasmussen (Fot.: Wikipedia Commons/domena publiczna)

- Rasumssen chciał zbadać i dowieść, że Inuici zamieszkujący Arktykę wywodzą się z plemion azjatyckich. Odwiedzał więc podczas podróży spotykane społeczności i spisywał ich tradycyjne opowieści. Po ich porównaniu wykazał, że można mówić o jednej kulturze inuickiej – powiedziała dr Agata Lubowicka.

Jaką rolę odegrał Rasmussen w utrwaleniu obecności Danii w Arktyce i rozstrzyganiu sporu z Norwegią? Jaką wartość mają wyniki jego badań dla ustaleń współczesnej etnografii? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Agata Lubowicka (skandynawistka Uniwersytetu Gdańskiego)

Data emisji: 26.01.2018

Godzina emisji: 14.30

mko/bch

Czytaj także

Prof. Jahn. "Spitsbergen to było jego centrum życia"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2016 15:00
- Jak byliśmy w Nowym Jorku w latach 70., to ja patrzyłam na ludzi, na hippisów, a on patrzył na skały - wspominała córka słynnego geografa, geomorfologa i polarnika - Maja Haddow.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ossendowski. Przygody, reportaże i awantury

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 15:45
– To, w jaki sposób Ossendowski podpisał się pod swoimi utworami, sprowokowało naukowców do zabrania głosu i podjęcia dyskusji – mówił prof. Zbigniew Kopeć o książce "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów".
rozwiń zwiń