Dr Anna Dżabagina przypomina Eleonorę Kalkowską

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 19:30
Dr Anna Dżabagina - literaturoznawczyni z Wydziału Polonistyki UW - jest tegoroczną laureatką Programu START FNP dla młodych, świetnie zapowiadających się badaczy. Stypendyści tego programu są wybierani w drodze wieloetapowego konkursu, w którym oceniana jest jakość ich dotychczasowego dorobku naukowego.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Sergii Gnatiuk

Posłuchaj
28:37 Skarbiec nauki polskiej 18.08.2021.mp3 Dr Anna Dżabagina przypomina Eleonorę Kalkowską (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)

Dr Dżabagina została nagrodzona za pracę na temat twórczości Eleonory Kalkowskiej - niezwykle istotnej, choć dziś zapomnianej pisarki polsko-niemieckiej.

Kalkowska urodziła się w Warszawie w 1883 roku, debiutowała w Paryżu, literackie sukcesy odnosiła zaś w Berlinie okresu Republiki Weimarskiej, pisząc w języku niemieckim. W 1933 roku musiała opuścić hitlerowskie Niemcy. Zamieszkała najpierw w Paryżu, potem w Londynie. 4 lata później zmarła w wyniku pooperacyjnych komplikacji w wieku 54 lat.

Kalkowska była przede wszystkim dramatopisarką, społecznie zaangażowaną w najważniejsze dyskursy jej czasów. Rozgłos przyniosła jej sztuka "Sprawa Jakubowskiego" z 1929 roku, w której z reporterską precyzją przedstawiła historię Józefa Jakubowskiego.

Jakubowski - polski robotnik rolny, po I wojnie światowej osiedlił się pod Lubeką, zaś w połowie lat 20. został oskarżony o zabójstwo kilkuletniego chłopca i skazany na śmierć. Ten proces wzbudzał w Niemczech ogromne emocje, podobnie jak w Polsce proces Rity Gorgonowej.

Dlaczego - mimo licznych sukcesów odniesionych przez pisarkę w dwudziestoleciu międzywojennym - jej twórczość uległa zapomnieniu? Między innymi o tym w rozmowie z dr Anną Dżabaginą - autorką książki "Kalkowska. Biogeografia"

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Anna Dżabagina (literaturoznawczyni, autorka książki "Kalkowska. Biogeografia")

Data emisji: 18.08.2021

Godzina emisji: 19.30

Czytaj także

Józef Ujejski – wybitny badacz literatury i filozofii epoki romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 05:45
Mija 83. rocznica śmierci znanego i lubianego profesora Uniwersytetu Warszawskiego, badacza pięknego okresu polskiej literatury – romantyzmu. Józef Ujejski zmarł 8 lipca 1937 roku w Warszawie. Zasłynął niezwykle przenikliwą monografią o Konradzie Korzeniowskim – wybitnym pisarzu polskiego pochodzenia, publikującym pod pseudonimem Joseph Conrad.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julian Krzyżanowski. Jeden z najwybitniejszych historyków polskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 05:35
129 lat temu, 4 lipca 1892 roku, urodził się w Stojańcach pod Lwowem Julian Krzyżanowski, naukowiec komparatysta, dla którego polska literatura zdawała się nie mieć tajemnic.
rozwiń zwiń