43. festiwal Muzyka w Starym Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 15:04
Tegoroczny festiwal, który odbędzie się w dniach 15-31 sierpnia przyniesie 19 koncertów, na których wystąpią największe gwiazdy muzki.
logo festiwalu
logo festiwaluFoto: materiały prasowe

Jak co roku festiwal – organizowany przez Fundację Capella Cracoviensis – stanie się muzyczną wędrówką po zabytkach Krakowa. Koncerty odbywać się będą w zabytkowych wnętrzach m.in.: w Sukiennicach, na Dziedzińcu Collegium Maius, w bazylice oo. Franciszkanów, w synagodze Tempel oraz w Starej Synagodze, w kościele Bożego Ciała, a także w położonej 101 metrów pod ziemią Kaplicy św. Kingi, w kopalni soli w Wieliczce.

Wielkim zainteresowaniem słuchaczy jak zwykle będzie się cieszył występ Grigorija Sokołowa, artysty należącego do światowej ligi wielkich pianistów takich jak m.in. Richter, Benedetti czy Horowitz, który tym razem zaprezentuje w Krakowie recital złożony z utworów Haydna i Schuberta. Ale sensacją tegorocznej edycji stanie się zapewne debiut na festiwalowej estradzie jednego z najciekawszych wiolonczelistów naszych czasów Brytyjczyka Stevena Isserlisa.
Artysta ten, słynący z niezwykłej muzykalności i technicznej wirtuozerii, bardzo wszechstronny (solista, kameralista, pedagog, autor wielu tekstów, wydawca) po raz pierwszy wystąpi w Krakowie. Wykona na wiolonczeli Marquis de Corberon (Nelsova) Stradivarius z 1726 roku, użyczonej przez Królewską Akademię Muzyczną, III Suitę C-dur Bacha oraz z towarzyszeniem pianistki Ya-Fei Chuang utwory Schumanna, Francka i Martinu. Warto wspomnieć, że Isserlis jest jednym z dwóch żyjących wiolonczelistów, wybranych do Panteonu przez czytelników magazynu „Gramophone”. Jego koncerty przyjmowane są zawsze entuzjastycznie. Za wkład w rozwój muzyki, Steven Isserlis został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego, Nagrodą Schumanna przyznawaną przez miasto Zwickau i Nagrodą Piatigorskiego w USA.
Na tegorocznym festiwalu nie zabraknie też polskich wykonawców. Wystąpią m.in.: klawesynistka Elżbieta Stefańska, która zaprezentuje się wraz z Mariko Kato, wiolonczelista Bartosz Koziak, flecista Leszek Długosz, który zagra wraz z Agatą Długosz, także flecistką oraz klawesynistą Markiem Toporowskim , zaś z recitalem gitarowym wystąpi Piotr Przedbora. Tradycyjnie na festiwalowej estradzie pojawi się Krakowski Kwintet Dęty wraz z saksofonistą Pawłem Gusnarem.

W trakcie festiwalu wystąpią także orkiestry: Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Wirtuozi Lwowa, a także zespoły: Collegium Marianum z Pragi, Collegium Zieleński, oraz chóry: Lwowski Chór Kameralny "Gloria", czy rosyjski Chóralny Zespół Solistów "Tiebie Pojem". Tradycyjnie, w ramach cyklu koncertowego "Młode talenty", festiwal będzie prezentował także artystów rozpoczynających karierę.

Pod względem programowym festiwal zapowiada się bardzo różnorodnie. Zabrzmią utwory wszystkich epok, od Średniowiecza po muzykę najnowszą, czyli od chorału poprzez m.in.: Cacciniego, Bacha, Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Schuberta, Schumanna, Debussy’ego, Paderewskiego, Szymanowskiego, Brittena, Albeniza, po Piazzollę.

Warto także pamiętać, że "Muzyka w Starym Krakowie" jest festiwalem wykonawczym. A to oznacza, że Stanisław Gałoński, twórca i dyrektor zaprasza najciekawszych i najlepszych artystów zostawiając im dowolność, co do prezentowanego programu. – Taka postawa daje gwarancję, że artysta wykona to, co mu „w duszy gra”, a więc zaprezentuje się z jak najlepszej strony, przez co publiczność otrzyma najlepsze wykonania. Oczywiście dobieram artystów tak, aby nie było w ramach jednego festiwalu kilku np. recitali pieśni. Zdarzało mi się także odejść od zasady i zrobić kilka koncertów tematycznych, co związane było z różnymi jubileuszami – mówi dyrektor Gałoński.

I właśnie taki tematyczny wyjątek będzie w tym roku, bo też na finał festiwalu zabrzmi muzyka Krzysztofa Pendereckiego, w 85. urodziny kompozytora. Wykonane zostanie m.in. Agnus Dei z "Polskiego Requiem", Psalm XXX z "Psalmów Dawida" a także Koncert na wiolonczelę i orkiestrę kameralną, czy "Sinfonietta per archi".

Festiwalowi "Muzyka w Starym Krakowie" będzie towarzyszyła 5. edycja bliźniaczego festiwalu "Muzyka w Starym Lwowie", podczas którego odbędzie się kilkanaście koncertów.
Festiwal "Muzyka w Starym Krakowie", jeden z najstarszych festiwali polskich, nawiązuje do wielkich kart historii kultury Krakowa. To właśnie w Krakowie działali wybitni kompozytorzy europejscy, tacy jak Heinrich Finck, Luca Marenzio, Diomedes Cato. Tu koncertowali: Liszt, Brahms, Paderewski, Rubinstein. Do tej pory gośćmi festiwalu byli artyści tej miary, co m.in.: Henryk Szeryng, Ida Haendel, Jordi Savall, Shlomo Mintz, Krystian Zimerman, Krzysztof Penderecki, Emma Kirkby, Grigorij Sokołow, Rafael Puyana, Igor Kipnis, zespoły: Philharmonia Quartett, Melos Quartett, Academy of Ancient Music, Canadian Brass, Izraelska Orkiestra Kameralna, Filharmonia Narodowa, The Hilliard Ensemble, Chanticleer.

materiały prasowe/bch