12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 16:06
12. odsłona Festiwalu to siedem niezwykłych, zróżnicowanych stylem i charakterem wydarzeń koncertowych, które odbędą się w dniach 22-28 września 2018 w Filharmonii Częstochowskiej.
12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana
Foto: Glowimagers/EastNews

Koncert inauguracyjny i finałowy to popisy światowej sławy skrzypków, którzy wystąpią z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej. Gwiazdą pierwszego będzie Shlomo Mintz. Ten uważany za jednego z najwybitniejszych wirtuozów skrzypiec, wychował się i muzycznie edukował w Izraelu, gdzie zadebiutował w wieku 11 lat z Orkiestrą Filharmonii Izraelskiej, którą tworzył w latach 30-tych patron Festiwalu Bronisław Huberman. Na otwarcie Festiwalu zabrzmią w wykonaniu Shlomo Mintza przebojowe Pory roku Vivaldiego oraz II Koncert skrzypcowy Wieniawskiego. Z kolei finałowy koncert uświetni Roby Lakatos z programem "Szalone skrzypce i muzyka świata". Węgierski Rom, wirtuoz skrzypiec, poruszający się na granicy stylów od klasyki, poprzez jazz po muzykę cygańską ceniony jest za kunszt, energię i wszechstronność.

Ponadto 12. Festiwal Hubermanowski to: recitale (mistrzowski Mariusza Patyry, pierwszego Polaka, który wygrał "Premio Nicolo Paganini" i wystąpił na Festiwalu Hubermana w 2003 roku jako "Wielki talent, wielka nadzieja"; Aleksandry Szwejkowskiej promujący płytę "Pieśń o Ziemi"; składów kameralnych: Diverso String Quartet i Huberman Piano Trio), projekt jazzowy "Seifert" w interpretacji Atom String Quartet, koncert „Folk nie z tej ziemi” zespołów łączących brzmienia etniczne, folkowe z elementami klasyki i jazzu, czyli Lautari i Kapeli Maliszów. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna dokumentująca najważniejsze momenty 11 festiwalowych edycji oraz wystawa pamiątek po Bronisławie Hubermanie.

materiały prasowe