X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Chopin z Polskim Baletem Narodowym na Stulecie Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 16:36
Prapremiera Naszego Chopina odbędzie się na dużej scenie Teatru Wielkiego–Opery Narodowej 17 listopada 2018 roku. 
Plakat spektaklu Nasz Chopin
Plakat spektaklu "Nasz Chopin"Foto: materiały prasowe

Muzyka polska zdominowała w ostatnim okresie repertuar Polskiego Baletu Narodowego. W okresie od listopada ubiegłego roku na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pojawiły się balety z muzyką Eugeniusza Morawskiego (Świtezianka), Aleksandra Tansmana (Na pięciolinii), Karola Szymanowskiego (II Koncert skrzypcowy), Mieczysława Karłowicza (Powracające fale), Henryka Mikołaja Góreckiego (Moving Rooms oraz I przejdą deszcze...), Stanisława Syrewicza (Pupa), ale przede wszystkim Fryderyka Chopina. Jego utwory usłyszeliśmy w Chopinianach Michaiła Fokina i w Damie kameliowej Johna Neumeiera. Teraz zaś dyrektor zespołu Krzysztof Pastor proponuje nowe choreograficzne interpretacje obu koncertów fortepianowych w wieczorze baletowym Nasz Chopin.

Do współudziału w tym projekcie został zaproszony ceniony angielski choreograf Liam Scarlett, związany na stałe ze słynnym Royal Ballet w Londynie, gdzie stworzył już kilkanaście autorskich baletów. Pracował także dla znanych zespołów baletowych w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Norwegii i Nowej Zelandii, zyskując opinię jednego z najbardziej kreatywnych twórców współczesnego baletu. Scarlett przyjął zaproszenie z Warszawy z tym większym zainteresowaniem, że muzyka Chopina inspirowała go od dawna, choć nie miał jeszcze okazji sięgnąć do niej w swojej twórczości choreograficznej. Dlatego z radością przyjął propozycję stworzenia dla Polskiego Baletu Narodowego nowej wizji choreograficznej Koncertu e-moll.

Drugim baletem wieczoru jest Koncert f-moll w choreografii samego Krzysztofa Pastora, którego muzyka polska często kieruje w stronę poetyckich odniesień do narodowej historii. Tak było w przypadku jego baletu I przejdę deszcze… z muzyką Mikołaja Henryka Góreckiego i tak będzie również w jego nowej kompozycji choreograficznej do muzyki Chopina. Podobnie jak wcześniej, tak i tym razem Pastor pracował nad koncepcją swojego nowego baletu z dramaturgiem, historykiem Danielem Przastkiem. Owoc ich przemyśleń zobaczymy teraz w nowym balecie Koncert f-moll Krzysztofa Pastora.

Wykonanie muzyczne obu koncertów pozostaje w rękach naszego wybitnego wirtuoza Krzysztofa Jabłońskiego, któremu towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Narodowej pod dyrekcją Grzegorza Nowaka. Scenografką obu baletów jest Tatyana van Walsum, a projektantem świateł do całego wieczoru – Yaron Abulafia. W głównych partiach choreografii Liama Scarletta zatańczą: Yuka Ebihara, Chinara Alizade, Patryk Walczak i Dawid Trzensimiech, a w balecie Krzysztofa Pastora: Yuka Ebihara, Dagmara Dryl, Vladimir Yaroshenko, Kristóf Szabó, Maksim Woitiul, Paweł Koncewoj i Carlos Martín Pérez.

Prapremiera Naszego Chopina odbędzie się na dużej scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej 17 listopada, a następne przedstawienia: 18, 20 i 21 listopada oraz 27, 28 i 30 kwietnia 2019.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak