X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

IV Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 14:10
Uroczysta inauguracja Konkursu odbędzie się 31 marca. O nagrody powalczy 76 śpiewaków.
IV Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura
IV Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura Foto: mat. prom.

USA, Chiny, Brazylia, Chorwacja, Rosja, Australia, Liban czy Izrael – to tylko niektóre kraje, reprezentowane przez śpiewaków biorących udział w IV Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura, organizowanym przez Operę Śląską w Bytomiu przy współpracy z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 31 marca do 7 kwietnia.

***

Ogromne zainteresowanie udziałem

28 lutego minął ostateczny termin zgłoszeń. Nadesłano ich blisko 90! Ostatecznie do konkursu zakwalifikowano 76 osób, które spełniły regulaminowe wymagania. Taką decyzję podjął organizator, zwiększając – ze względu na duże zainteresowanie – liczbę uczestników. Do 8 marca uczestnicy otrzymają oficjalne potwierdzenie udziału.

To już dziesiąta odsłona w całej historii konkursu i czwarta wśród tych o randze w pełni międzynarodowej.
- Cieszy nas tak duże zainteresowanie kolejną edycją konkursu – mówi Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu. - Chociaż planowaliśmy, że zaprezentuje się maksymalnie 60 solistów, zdecydowaliśmy o dopuszczeniu do przesłuchań 76 uczestników. Przygotowania są już bardzo zaawansowane i liczymy, że będzie to czas wyjątkowych przeżyć muzycznych zarówno dla artystów, jak i publiczności. Serdecznie zapraszamy także na przesłuchania, które są otwarte – podkreśla dyrektor.

Artystów będzie oceniało jury w składzie: prof. Izabela Kłosińska, Małgorzata Walewska, Andrzej Dobber, dr Michael Nemeth, Wiesław Ochman, prof. Feliks Widera oraz Wasyl Wowkun.

Uroczysta inauguracja rozpocznie się operą „Aida” Giuseppe Verdiego 31 marca o godzinie 18. Na scenie zaprezentują się znakomici artyści Opery Śląskiej oraz Anna Patrys (Aida), Małgorzata Walewska (Amneris), Andrzej Dobber (Amonastro), Luis Chapa (Radames). Soliści, Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej wystąpią pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego.

***
Warto przyjść na przesłuchania

Kolejne dni to przesłuchania, otwarte dla publiczności.

I etap odbędzie się 1 kwietnia w godz. 10.00 – 14.00 oraz 16.00 – 21.00 i 2 kwietnia w godz. 10.00 – 14.00 oraz 15.00 – 17.00 w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Do II etapu dopuszczonych zostanie 30 osób , do III etapu – 12 osób. Podczas II i III etapu, artyści zaprezentują się na deskach Opery Śląskiej.

II etap będzie miał miejsce 3 i 4 kwietnia, w godz. 11.00 – 14.00 oraz 16.00 – 20.00.

III etap, który zaplanowano 6 kwietnia w godz. 11.00 – 14.00 oraz 18.00 – 21.00, odbędzie się z towarzyszeniem

Orkiestry Opery Śląskiej, soliści wystąpią w kostiumach, a oceniana będzie także gra sceniczna. Uczestnicy mają bogaty repertuar do wyboru, w którym znalazły się utwory kompozytorów tworzących na przestrzeni od XVI do XXI wieku. Usłyszymy więc arie zarówno z dzieł Claudio Monteverdiego, jak i fragmenty muzyczne, które skomponował Gian Carlo Menotti.

Galę wręczenia nagród oraz koncert laureatów, zaplanowano na 7 kwietnia w Operze Śląskiej w Bytomiu. Koncert powtórzony zostanie 9 kwietnia w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

- Uważam, że młodzi śpiewacy powinni koniecznie uczestniczyć w konkursach tak długo, jak pozwalają na to kryteria wiekowe. Im więcej, tym lepiej, ponieważ jest to okazja do pokazania się, zebrania doświadczeń, nawiązania kontaktów z kolegami. To również możliwość poznania muzyków o znanej renomie i… szansa na zdobycie pierwszych kontraktów – mówi Ekaterina Bakanova, laureatka II nagrody w kategorii głosów żeńskich w III Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura.

Pierwsza nagroda w tej edycji to 15 tys. euro, druga – 10 tys. euro i trzecia –7 tys. euro. Zaplanowano także 3 wyróżnienia – 3 tys. euro oraz nagrodę dla najlepszego akompaniatora - 1 tys. euro. Jury może nie przyznać wszystkich nagród oraz ma prawo innego podziału miejsc i wysokości nagród, z zastrzeżeniem, że tylko wysokość pierwszej nagrody jest niepodzielna oraz łączna suma nie przekracza założonej puli ogólnej. Niezależnie od nagród regulaminowych, przewidywane są nagrody pozaregulaminowe, fundowane przez instytucje i osoby prywatne. 

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy. W Komitecie Honorowym znaleźli się : Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Prezydent Miasta Bytom Mariusz Wołosz oraz Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak