X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Actus Humanus // Resurrectio 2019 w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 19:15
Pięć dni Wielkiego Tygodnia, dziesięć koncertów, największe światowe gwiazdy wykonawstwa historycznego i przodujący w tej dziedzinie artyści polscy. Zapraszamy na festiwal, który odbędzie się w dniach 17–21 kwietnia 2019.
plakat festiwalu
plakat festiwaluFoto: materiały prasowe

W kwietniu 2019 roku po raz trzeci w historii festiwalu Actus Humanus odbędzie się jego edycja wiosenna. Najnowsza odsłona imprezy zapowiada się jako mistrzowską kontynuacją dziesięciu poprzednich, a jej szczególną atrakcją będzie wykonanie trzech różnych wersji ciemnych jutrzni, ujętych w klamrę arcydzieł Bacha.

Ciemne jutrznie to modlitwy odmawiane tradycyjnie przed świtem w czasie Triduum Paschalnego, a ich nazwa wiąże się ze starym zwyczajem zapalania, a następnie gaszenia świec – aż do zapadnięcia zupełnej ciemności. W epoce baroku zyskały bogatą oprawę muzyczną, której tworzenia podejmowali się najwybitniejsi kompozytorzy, zwłaszcza francuscy. Podczas gdańskiego festiwalu będziemy mieli niepowtarzalną okazję poczuć atmosferę tych trzech ciemnych dni Wielkiego Tygodnia i porównać muzykę napisaną przez czterech twórców.

Serię zainauguruje w Wielki Czwartek (18 kwietnia) sopranistka Sophie Karthäuser i znany już w Gdańsku, wyśmienity Ensemble Correspondances pod dyrekcją Sebastiena Dauce’a cyklem Michela Richardade Lalande’a, prawdziwej gwiazdy swoich czasów. Wielkopiątkową (19 kwietnia) kontynuacją będzie koncert również powracającego na festiwal zespołu La Compagnia del Madrigale. Ta najwybitniejsza dziś grupa zajmująca się renesansową muzyką włoską, przedstawi należący do gatunku madrigali spitituali zbiór Responsoria et alia ad Officium Hebdomadae Sanctae spectantia, autorstwa mrocznego geniusza, Carla Gesualda. Z kolei w Wielką Sobotę (20 kwietnia) uwielbiany w Gdańsku Christoph Rousset z zespołem Les Talens Lyriques wykona repertuar szczególnie bliski sercu tego klawesynisty i dyrygenta: Leçons de ténèbres Marca-Antoine’a Charpentiera oraz François Couperina (z kunsztownego opracowania muzycznego tego drugiego zachowała się jedynie część przeznaczone na Wielką Środę).

Introdukcjami do wieczornej zadumy będą recitale trojga artystów polskich. Czwartkowe popołudnie zdominuje filigranowe brzmienie fletu solo – 12 Fantazji Georga Philippa Telemanna wykona Agnieszka Gorajska, uczennica m.in. Wilberta Hazelzeta. W Wielki Piątek zabrzmi jedno z największych dzieł polskiej muzyki dawnej – Melodie na psałterz polski Mikołaja Gomółki., czterogłosowe opracowania biblijnych Psalmów w przekładzie Jana Kochanowskiego, utrzymane w stylu pieśni protestanckich. W Gdańsku wykonają je Adam Strug, zespół Monodia Polska i grająca na pozytywie szkatulnym Maria Erdman. Z kolei w sobotnie popołudnie, zanim zapadnie ciemność, nad dachami miasta będzie niósł się cykl kantat Membra Jesu Nostri barokowego giganta Dietricha Buxtehudego, mistrza Bacha, w transkrypcji i wykonaniu znakomitej Moniki Kaźmierczak, miejskiej carillonistki Gdańska.

Trzy medytacyjne dni festiwalu ujęte zostaną w podwójną klamrę bachowską. Sensacyjnie zapowiada się pierwszy koncert wieczorny (17 kwietnia), podczas którego legendarny William Christie i jego zespół Les Arts Florissants po raz pierwszy w Polsce wykonają Pasję Janową Bacha. Utwory oratoryjne Lipskiego Kantora dopiero niedawno francuscy artyści włączyli do swojego repertuaru. Przeciwwagą dla dramatycznego arcydzieła będą intymne Bachowskie Sonaty na skrzypce solo BWV 1001, 1003 i 1005. Zagra je wcześniej tego samego dnia czołowy polski skrzypek specjalizujący się w muzyce dawnej, Zbigniew Pilch. Niedziela Wielkanocna, ostatni dzień festiwalu (21 kwietnia), będzie prawdziwą ucztą duchową i pieśnią, choć bez słów, na cześć życia. Najpierw czołowy polski klawesynista młodszego pokolenia, Marcin Świątkiewicz, stały bywalec festiwalu, zmierzy się z Bachowską Sztuką fugi, zaś wieczorem zabrzmi komplet sześciu Koncertów Brandenburskich Johanna Sebastiana w mistrzowskim, roztańczonym wykonaniu Akademie für Alte Musik Berlin. Instrumentaliści tego renomowanego zespołu już kilkakrotnie zachwycili gdańską publiczność swoim kunsztem i nieskrępowaną radością muzykowania. W ten sposób Bach, Alfa i Omega europejskiej sztuki, rozpocznie i zakończy tę wyjątkową, wiosenną odsłonę festiwalu Actus Humanus.

materiały prasowe

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak