X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

4. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 15:52
W tym roku już po raz czwarty Festiwal, organizowany przez Wrocławski Dom Literatury, towarzyszyć będzie przyznawanej od 2008 roku Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej Silesius. Gościem honorowym tegorocznej imprezy będą Czechy, ponadto Wrocław odwiedzą poetki i poeci z Belgii (Miriam Van hee) i Ukrainy (Jurij Andruchowycz i Serhij Żadan) oraz ponad pięćdziesięciu gości z Polski (w tym poeci, tłumacze, krytycy poetyccy czy wydawcy).
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: materiały prom./Shutterstock

4. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius odbędzie się we Wrocławiu w dniach 14–19 maja 2019. Większość działań festiwalowych będzie miała miejsce w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2). Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny. Gość honorowy tegorocznej edycji MFPS – Czechy reprezentowany będzie przez piątkę poetek i poetów: Jitkę N. Srbovą, Ladislava Zedníka, Milana Děžinskiego, Jonáša Hájka oraz Petra Hruškę. Ponadto z udziałem tego ostatniego Leszek Engelking, wybitny tłumacz literatury, przeprowadzi warsztaty translatorskie, w których udział wezmą studenci bohemistyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wśród gości z Polski, oprócz poetek i poetów nominowanych w tegorocznej edycji Silesiusa w kategoriach Książka roku (Tomasz Bąk, Kamila Janiak, Adam Kaczanowski, Aldona Kopkiewicz, Małgorzata Lebda, Jacek Łukasiewicz, Krzysztof Siwczyk) oraz Debiut (Maciej Bobula, Michał Domagalski, Jan Rojewski), czytelnicy będą mieli okazję spotkać m.in.: Andrzeja Sosnowskiego, Agnieszkę Wolny-Hamkało, Marcina Barana, Jacka Bieruta, Paulinę Pidzik, Bogusława Kierca, Wojciecha Bonowicza, Marcina Sendeckiego, Joannę Roszak czy Bohdana Zadurę. Bohaterką jednego z sobotnich spotkań będzie też Ewa Lipska, tegoroczna laureatka Silesiusa za całokształt pracy twórczej. Natomiast z pozostałymi laureatami, których nazwiska poznamy tego samego dnia na wieczornej gali, będzie można spotkać się w niedzielę o 12:00. Rozmowę poprowadzi Justyna Sobolewska, jurorka Silesiusa.

MFPS to nie tylko rozmowy o poezji i czytania. W programie znajdziemy m.in. konkurs poetycki, działania performatywne w przestrzeni miejskiej (w tym pisanie poezji na wrocławskich chodnikach czy ubranie w poezję Zaułka Solnego), pokaz filmowy czy lekcje poetyckie dla młodzieży. Program dopełnia blok muzyczny, w ramach którego zagrają formacje: Andruchowycz & Karbido, Pochwalone i Przepych.

Punktem kulminacyjnym festiwalu jest sobota (18 maja), kiedy podczas wieczornej gali w Teatrze Lalek poznamy laureatów tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Wyróżnienie stanowią statuetka Silesiusa oraz nagrody pieniężne fundowane przez miasto Wrocław w wysokości 100 000 zł (Całokształt twórczości), 50 000 zł (Książka roku) i 20 000 zł (Debiut roku).

Tak bogaty program MFPS to efekt współpracy Wrocławskiego Domu Literatury z odbywającym się równolegle festiwalem Poznań Poetów (który jest festiwalem partnerskim MFPS), a także CzechLitem – Czeskim Centrum Literackim z Pragi, Fundacją im. Tymoteusza Karpowicza oraz Krakowem Miastem Literatury UNESCO

Fundatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius jest miasto Wrocław. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Organizatorem festiwalu oraz Nagrody Silesius, podobnie jak i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, jest Wrocławski Dom Literatury.

PROGRAM:

14 MAJA 2019 (WTOREK)

 

15.00 Atak poezji – performance Teatru Ej Aj, który skonfrontuje wrocławian korzystających z Przejścia Świdnickiego, jednego z najczęściej uczęszczanych szlaków komunikacyjnych w mieście, z poezją

 

16.45 Listy Rafała Wojaczka do matki – wernisaż wystawy korespondencji wybitnego poety związanego z Wrocławiem, która zainauguruje działalność „Galerii w oknie”, nowej inicjatywy literacko-artystycznej Klubu Proza

 

17.00 Eseje Tymoteusza Karpowicza – premiera książki Wydawnictwa Warstwy z udziałem redaktorki tomu – Joanny Roszak – oraz Jana Stolarczyka, przyjaciela Karpowicza i długoletniego redaktora jego pism.

Prowadzenie: Bartosz Małczyński

 

18.30 Spotkanie z Serhijem Żadanem – z wybitnym ukraińskim poetą i prozaikiem, laureatem m.in. Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, o poezji porozmawia Bohdan Zadura, dwukrotny laureat Silesiusa z 2011 (Książka roku) i 2018 roku (całokształt).

Tłumaczenie: Olga Chrebor

 

21.00 Koncert Przepych & Pochwalone – awangardowo i poetycko, ale też alternatywnie i punkowo zagrają dwie formacje: wrocławski duet Przepych oraz doskonale znana ze współpracy z poetkami punkowo-folkowo-feministyczna grupa Pochwalone

 

15 MAJA 2019 (ŚRODA)

 

10.00–13.00 Warsztaty translatorskie z Petrem Hrušką i Leszkiem Engelkingiem – zajęcia dla studentów bohemistyki z udziałem uznanego współczesnego czeskiego poety oraz tłumacza literatury (nie tylko) czeskiej

[Wydarzenie zamknięte]

 

17.00 Poezja czeska: Petr Hruška – spotkanie z poetą, scenarzystą i krytykiem literackim, jednym z najchętniej przekładanych na język polski poetów czeskich.

Prowadzenie: Leszek Engelking

Tłumaczenie: Anna Wanik

 

18.30 Spotkanie z Miriam Van hee – rozmowa o przenikliwej i niezwykle bezpośredniej twórczości belgijskiej poetki piszącej po flamandzku, którą poprowadzi Jerzy Koch, wykładowca akademicki oraz tłumacz literatury niderlandzkiej i afrikaans.

Tłumaczenie: Małgorzata Dowlaszewicz

 

20.00 Awangarda według Sosnowskiego i Orskiej – spotkanie z laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt z 2017 roku, Andrzejem Sosnowskim, oraz Joanną Orską, krytyczką literacką i jurorką Silesiusa, wokół premiery zredagowanej przez nich antologii Awangarda jest rewolucyjna, albo nie ma jej wcale (WBPiCAK w Poznaniu)

 

16 MAJA 2019 (CZWARTEK)

 

17.00 Salon Silesiusa: Debiut – spotkanie z autorami nominowanymi do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2019: Maciejem Bobulą (wsie, animalia, miscellanea), Michałem Domagalskim (Poza sezonem) i Janem Rojewskim (Ikonoklazm).

Prowadzenie: Paweł Mackiewicz

 

18.30 Poezja czeska: Jitka N. Srbová, Ladislav Zedník, Jonáš Hájek – spotkanie z udziałem jednych z najciekawszych i najczęściej nagradzanych współczesnych poetek i poetów czeskich średniego i młodszego pokolenia, które poprowadzi poetka i tłumaczka Zofia Bałdyga.

Tłumaczenie: Anna Wanik

 

20.00 Litografie dawnego Stanisławowa – czytanie i dyskusja wokół cyklu wierszy Jurija Andruchowycza z udziałem autora oraz tłumacza tekstów – Marka Otwinowskiego.

Prowadzenie: Irek Grin

 

21.30 Koncert Andruchowycz & Karbido – wspólny występ gwiazdy ukraińskiej literatury i wrocławskiego zespołu, podczas którego zaprezentowany zostanie materiał z ich płyty „Litografie”

 

17 MAJA 2019 (PIĄTEK)

 

10.00–12.00 Licealna lekcja poetycka – lekcja zaadresowana do uczniów wrocławskich liceów z udziałem poetów: Marcina Barana i Marcina Sendeckiego.

Prowadzenie: Jacek Bierut

[Wydarzenie zamknięte]

 

17.00 Rytmy albo wiersze stałe – spotkanie z Bogusławem Kiercem, poetą, aktorem i reżyserem teatralnym, z okazji premiery jego poematu ukazującego się nakładem Wydawnictwa Warstwy.

Prowadzenie: Andrzej Zawada

 

18.30 Salon Silesiusa: Książka roku – spotkanie z autorkami i autorami nominowanymi do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2019: Tomaszem Bąkiem (Utylizacja. Pęta miast), Kamilą Janiak (wiersze przeciwko ludzkości), Adamem Kaczanowskim (Cele), Aldoną Kopkiewicz (Szczodra), Małgorzatą Lebdą (Sny uckermӓrkerów), Jackiem Łukasiewiczem (Wiązania) i Krzysztofem Siwczykiem (Mediany).

Prowadzenie: Paweł Próchniak

 

21.00 Konkurs jednego wiersza o poezji – otwarty konkurs poetycki, w którym próby poetyckie uczestników ocenią poetki i poeci (m.in. Konrad Góra, Małgorzata Lebda czy Agnieszka Wolny-Hamkało). Na laureatów czekają nagrody pieniężne.

Prowadzenie: Karol Pęcherz

 

18 MAJA 2019 (SOBOTA)

 

13.00 (wejście w las) – spotkanie z Pauliną Pidzik wokół jej debiutu poetyckiego wydanego nakładem Fundacji KONTENT.

Prowadzenie: Waldemar Mazur

Współorganizator: Kraków Miasto Literatury UNESCO

 

14.30 Salon Silesiusa: Ewa Lipska – rozmowa z jedną z najwybitniejszych współczesnych polskich poetek, słynącą z ironii i celnego komentowania otaczającej nas rzeczywistości, tegoroczną laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt pracy twórczej.

Prowadzenie: Wojciech Bonowicz

 

16.00 Koniec wakacji Barana i Sendeckiegoczytanie i dyskusja wokół premiery poematu napisanego wspólnie przez Marcina Barana i Marcina Sendeckiego. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa j.

Prowadzenie: Paweł Próchniak

 

19.00 Gala Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius

[Wydarzenie zamknięte]

 

19 MAJA 2019 (NIEDZIELA)

 

12.00 Salon Silesiusa: Spotkanie z laureatami Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2019 – rozmowę ze zdobywcami Silesiusa 2019 w kategorii Książka roku i Debiut roku, których poznamy podczas gali 18 maja, poprowadzi jurorka Nagrody – Justyna Sobolewska

 

13.30 „KONTENT” na Festiwalu Silesius – spotkanie z członkiniami zespołu redakcyjnego kwartalnika literackiego „KONTENT”: Weroniką Janeczko, Aleksandrą Kucharską i Zuzanną Salą, które opowiedzą o trudach, sensie i satysfakcji płynącej z wydawania pisma literackiego.

Prowadzenie: Jakub Skurtys

Współorganizator: Kraków Miasto Literatury UNESCO

 

17.00 Poezja czeska: Milan Děžinský – spotkanie z jednym z najczęściej nagradzanych czeskich poetów, laureatem m.in. nagrody Magnesia Litera czy międzynarodowej poetyckiej Nagrody Václava Buriana.

Prowadzenie: Zofia Bałdyga

Tłumaczenie: Anna Wanik

 

18.30 Wieczór poetycki Agnieszki Wolny-Hamkało – spotkanie wokół poetyckiej twórczości jednej z najaktywniejszych i najciekawszych literackich osobowości Wrocławia, na co dzień poetki, prozaiczki, scenarzystki i animatorki kultury.

Prowadzenie: Jakub Skurtys

 

20.00 Poetycki seans filmowy: „Całkowite zaćmienie” – melodramat historyczny z 1995 roku w reżyserii Agnieszki Holland, oparty na biografiach dwóch francuskich XIX-wiecznych poetów, Arthura Rimbaud i Paula Verlaine’a, w role których wcielili się Leonardo DiCaprio i David Thewlis

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak