X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Janusz Wawrowski i Warsaw Players zainaugurują 7. Festiwal EMANACJE!

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 11:07
W niedzielę 30 czerwca uroczystym koncertem na scenie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach rozpocznie się 7. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Emanacje! Impreza potrwa do 1 września, a dziesięć festiwalowych tygodni wypełni kilkadziesiąt zróżnicowanych koncertów na terenie Małopolski.
Janusz Wawrowski i Warsaw Players zainaugurują 7. Festiwal Emanacje
Janusz Wawrowski i Warsaw Players zainaugurują 7. Festiwal EmanacjeFoto: mat. pras.

Festiwal zainauguruje koncert wybitnego polskiego skrzypka Janusza Wawrowskiego! Artysta gra na pierwszych w powojennej Polsce skrzypcach Antonio Stradivariego z 1685 r. Towarzyszyć mu będą fantastyczni muzycy z Warsaw Players – orkiestry złożonej z najzdolniejszych absolwentów Akademii Muzycznej w Warszawie.

Wydarzenia festiwalowe zawitają w tym roku do 14 małopolskich miejscowości, goszcząc w salach koncertowych Lusławic, Tarnowa, Szczawnicy i Nowego Sącza; wnętrzach zamków w Nowym Wiśniczu, Niepołomicach, Suchej Beskidzkiej, Oświęcimiu i Dębnie; małopolskich dworach w Gorlicach, Kąśnej Dolnej 

i Szymbarku; świeżo odrestaurowanej Galerii Szpitala św. Ducha w Bieczu oraz w krakowskich Sukiennicach!

Niezwykle ciekawie zapowiadają się repertuary i grono zaproszonych artystów. Usłyszymy znakomite zespoły orkiestrowe (m.in., Filharmonia z Ostravy , Sinfonietta Cracovia, Lusławicka Orkiestra Talentów, Penderecki Youth Orchestra), wiodących kameralistów (Arte dei Suonatori, Vene Piano Quartet, Chopin University Accordion Trion, Krzysztof Pełech & Robert Horna  duo i wielu innych), solistów (m.in. Janusz Wawrowski, Laura Olivia Spengel, Marcin Zdunik, Szymon Nehring, Hayoung Choi, Adam Bałdych) oraz liczną grupę fenomenalnych, młodych talentów z całego świata! 

W programach koncertów dzieła od baroku po twórczość XXI wieku, jazz (m.in. koncerty w ramach Fundacji im. Zbigniewa Seiferta), recitale wokalne i instrumentalne – zapraszamy do odkrywania emanacyjnych propozycji na własną rękę za pośrednictwem festiwalowej strony www.emanacje.pl i włączenia się w letnią, muzyczną podróż przez Małopolskę!

Inauguracja 7. Festiwalu EMANACJE

Janusz Wawrowski / Warsaw Players

Niedziela, 30 czerwca 2019, 19:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Lusławice

Janusz Wawrowskiskrzypce (Stradivarius z 1685 r.)

Warsaw Players

W programie:

Krzysztof Penderecki - Polskie Requiem: Chaconne na smyczki in memoria Giovanni Paolo II

Mieczysław Wajnberg - Concertino na orkiestrę smyczkową op. 42

Mieczysław Karłowicz - Serenada na smyczki op. 2

Béla Bartók - „Tańce rumuńskie”


Harmonogram festiwalu Emanacje 2019 Harmonogram festiwalu Emanacje 2019

Janusz Wawrowski

Jest uważany za jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków swojego pokolenia. Koncertował jako solista m. in. w Filharmonii Berlińskiej, Musikverein we Wiedniu, Litewskiej Filharmonii Narodowej, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, De Doelen w Rotterdamie, Tel Aviv Music Center, Seoul Arts Center czy Teatro Teresa Carreῆo w Caracas. Gościł też na wielu renomowanych festiwalach - Chopin i Jego Europa, Salzburger Festspiele, Hemsing Festival, Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, Festiwalu Prawykonań, Bebersee Festival oraz na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej w Ede. Specjalnie dla niego utwory skrzypcowe napisali Norbert Paley, Tomasz Opałka, Marcin Markowicz i Albena Petrovic.

Za wybitną działalność artystyczną i społeczną został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Jest również laureatem nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2017 i 2019.

Na swoim koncie ma również nominację do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Osobowość Roku” 2018. Występował na zaproszenie trzech prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso. Urodził się w Koninie. Jest absolwentem i wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem prof. Mirosława Ławrynowicza, prof. Yaira Klessa oraz Salvatore Accardo.

Już jako młody student Janusz Wawrowski zachwycał publiczność i krytykę wykonywaniem wszystkich 24 Kaprysów Niccolò Paganiniego podczas jednego koncertu, co pozostaje umiejętnością unikalną w skali światowej. Najnowsza płyta artysty, nagrana wspólnie z Jose Gallardo, prezentuje najpiękniejsze polskie utwory na skrzypce i fortepian. „Hidden Violin” to sposób uczczenia przez Wawrowskiego 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz udostępnienia mu niezwykłego instrumentu. Janusz Wawrowski, dzięki uprzejmości Romana Ziemiana i Stephana Morgensterna, koncertuje na skrzypcach Antonio Stradivariego zbudowanychw 1685 r. Jest to pierwszy i jedyny tej klasy instrument w powojennej Polsce.

SKRZYPCE STRADIVARIUS z 1685 roku

W maju 2018 pierwszy w powojennej Polsce Stradivarius trafił w ręce Janusza Wawrowskiego. Drogocenny instrument kupił polski mecenas sztuki Roman Ziemian i Stephan Morgenstern, CEO FutureNet – platformy społecznościowej łączącej ludzi działających w sektorze sprzedaży bezpośredniej i branży

marketingu wielopoziomowego. Fundator od wielu lat angażuje się w działalność charytatywną i edukacyjną na całym świecie. Zakup Stradivariusa zrodził się z potrzeby serca i zamiłowania do muzyki, którą odkrył, będąc w szkole muzycznej. Skrzypce zostały kupione dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę

niepodległości. Stradivarius – to jedno słowo wywołuje dreszcz podniecenia na całym świecie. Nie bez powodu. Stworzone przez słynnego lutnika dzieła warte są miliony dolarów. Instrumenty lutnicze tej klasy dają nieporównywalne z niczym brzmienie. Jest jedno „ale” – muszą trafić w ręce wytrawnego wirtuoza. Bywają kapryśne, niczym żywy organizm i tylko duże umiejętności pozwalają wydobyć

pełnię ich możliwości. Polska przed II wojną światową miała Stradivariusy. Niestety wszystkie te niezwykle cenne instrumenty wywieziono, sprzedano lub przekazano w inne ręce. Teraz, po raz pierwszy w powojennej historii kraju, mamy „swojego” Stradivariusa. Co więcej jest to instrument absolutnie wyjątkowy!

Wiele szczegółów dotyczących tych skrzypiec owiane jest tajemnicą. W swej budowie wybiegają mocno ponad okres twórczości nazywany Amatiese. Forma instrumentu nawiązuje już do najwspanialszych egzemplarzy Stradivariego z tzw. okresu złotego jego twórczości. Pozostawały przez lata w rękach prywatnych właścicieli. Wykonywano na nich koncert tylko raz w roku. Dzięki temu jest to

obecnie jeden z najlepiej zachowanych Stradivariusów na świecie. Dokładnie badania tego 333-letniego instrumentu wykazały, że wszystkie jego elementy są oryginalne. Skrzypce powstały w 1685 r., w roku narodzin Jana Sebastiana Bacha. Autentyczność skrzypiec potwierdzają certyfikaty.

Warsaw Players

To elitarny zespół, który tworzą wyróżniający się studenci i absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Członkowie zespołu są laureatami licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Wszyscyprowadzą ożywioną działalność koncertową jako soliści, kameraliści i muzycy orkiestrowi, aktywnie uczestnicząc w życiu muzycznym zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. Repertuar zespołu konstruowany jest w oparciu o twórczość Polskich

kompozytorów. Orkiestra ma w swoim programie dzieła Karłowicza, Kilara, Bacewicz, Panufnika, Palestra, Szymanowskiego, Kisielewskiego, Wajnberga czy Paderewskiego. Orkiestra Warsaw Players jest wspólną inicjatywą studentów i Janusza Wawrowskiego.

To zespół dający młodym inspirację oraz możliwość szukania własnej drogi muzycznej, zdobywania wysokiej jakości profesjonalnego doświadczenia zawodowego. Orkiestra współpracowała z wybitnymi artystami polskiej i międzynarodowej sceny muzycznej takimi jak: Francesco de Angelis, Marcin Zdunik, Bartosz Woroch, Łukasz Długosz czy Marcin Markowicz. Zespół brał udział w prestiżowym X Festiwalu im. J. Waldorffa w Radziejowicach, występował w sali balowej Zamku Królewskiego, oraz na deskach Filharmonii Narodowej.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak