X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

V edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 17:42
Roztocze, Szczebrzeszyn, Zamość a tam wyjątkowy Festiwal Stolica Języka Polskiego. Raz do roku, w wakacje, przez siedem dni z literaturą i sztuką. Tym razem spotkania najbardziej uznanych pisarzy, aktorów, muzyków oraz oczywiście wspaniałej publiczności odbywać się będą od 5 do 11 sierpnia.
plakat festiwalu
plakat festiwaluFoto: materiały promocyjne

Powołany przed czterema laty Festiwal Stolica Języka Polskiego wyrósł z pasji do języka i słowa – pisanego, czytanego i wypowiadanego – oraz do literatury, jako najpiękniejszego medium opowiadania. Od początku organizatorom przedsięwzięcia towarzyszy przekonanie, że literatura z jej funkcją tworzenia narracji stanowi niepodważalny instrument wzmacniający i wzbogacający nasze życie. Jest nim z pewnością także przyroda, a więc umiejscowienie Festiwalu na przepięknym Roztoczu pozwala na harmonijne połączenie wszystkiego, co najlepsze. Szczególnie latem, w plenerowym klimacie, który bardzo upodobała sobie zarówno publiczność jak i zapraszani tu twórcy.

Tym razem gośćmi festiwalu będą m.in.:
Stanisław Baj, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Wojciech Bonowicz, Agnieszka Dauksza,
o. Tomasz Dostatni, Grzegorz Gauden, Mikołaj Grynberg, Józef Hen, Iwona Hofman, Olga Hund, Piotr Janicki, Grzegorz Jankowicz, Jerzy Jarniewicz, Wiktor Jerofiejew, Zofia Karaszewska, Barbara Klicka, Magdalena Kłos-Podsiadło, Maja Komorowska, Wawrzyniec Konarski, Urszula Kozioł, Zofia Król, Małgorzata Lebda, Maciej Libich, Ewa Lipska, Antonia Lloyd-Jones, Małgorzata Łukasiewicz, Remigiusz Mróz, Joanna Mueller, Weronika Murek, Grzegorz Musiał, Wiesław Myśliwski, Michał Nogaś, Piotr Paziński, Tomasz Piekot, Jerzy Radziwiłowicz, Małgorzata Rejmer, Maciej Robert, Krystyna Rodowska, Michał Rusinek, Justyna Sobolewska, Tadeusz Sobolewski, Sylwia Stano, Katarzyna Stoparczyk, Andrzej Strejlau, Tomasz Swoboda, Wojciech Szot, Mariusz Urbanek, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Karolina Wawer, Marcin Wicha, Ilona Wiśniewska, Rafał Wojasiński, Adam Zagajewski, Marek Zagańczyk, Antoni Zając, Filip Zawada.

Tak jak zawsze Festiwal obfitować będzie w spotkania autorskie, wieczory poetyckie, wykłady, debaty, rozmowy o języku polskim i koncerty. O wspaniałą muzykę nad brzegami Wieprza zadbają wybitni artyści czyli Voo Voo & Trebunie-Tutki, z projektem „Tischner” a także Monika Borzym, Edyta Geppert i Włodek Pawlik.

W towarzyszącym programie czytania literatury udział wezmą doskonali aktorzy (Jacek Braciak, Szymon Kuśmider, Andrzej Mastalerz, Magdalena Warzecha, Dariusz Chojnacki, Agnieszka Radzikowska) a uwagę zostanie poświęcona zarówno twórczości autorów goszczących na Festiwalu, jak i wielu innych, wybitnych pisarzy np. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Janusza Głowackiego, Stanisława Grzesiuka, Franza Kafki, Marcela Prousta.

Tradycyjnie, Festiwal ma swoich patronów, tym razem będzie to poetka Anna Świrszczyńska, oraz tak ważny dla Szczebrzeszyna - Jan Brzechwa. Jego słynny wiersz o „chrząszczu brzmiącym w trzcinie” na trwałe wpisał urokliwe miasteczko Roztocza nie tylko do literatury, ale i do języka polskiego, które to stanowią fundamenty idei przedsięwzięcia. Wśród działań poświęconych dorobkowi Brzechwy zaplanowana została m.in. wystawa ilustracji do jego utworów, stworzonych przez mistrzów malarstwa i grafiki.

Jak co roku, organizatorzy pamiętali oczywiście o najmłodszych uczestnikach Festiwalu. Dla nich są poranne bloki warsztatów oraz dodatkowe konkursy i atrakcje, jak chociażby realizowana z Zamościa audycja radiowa „Zagadkowa niedziela”.
Celem sekcji dziecięcej, która jest rozwijana w formule Małej Stolicy Języka Polskiego, jest zaoferowanie wartościowej rozrywki dla całych rodzin, ale też aktywne promowanie czytelnictwa i edukacja kulturalna. A przy tym oczywiście, po prostu dobra zabawa, jak na wakacje przystało.

Wszystkie wydarzenia, dla odbiorców w każdy wieku, są całkowicie bezpłatne, ale obok otwartego charakteru Festiwalu konsekwentnie budowana jest też jego ranga w istotnych działaniach wokół naukowych aspektów literatury i języka. Jak co roku przyznana zostanie Nagroda Człowieka Słowa i Nagroda Wielkiego Redaktora (oczekiwana szczególnie przez branżę wydawniczą) oraz ogłoszony zostanie tzw. Apel szczebrzeski, zainicjowany z troski o ochronę bogactwa polszczyzny. Pamiętając przy tym, że zasadniczą funkcją języka jest przede wszystkim zwykła, codzienna komunikacja, ulegająca w globalizującym się i pędzącym świecie licznym przeobrażeniom. To dlatego jednym z ważnych tematów podczas festiwalowych dyskusji i warsztatów będzie „Prosty język”.

Podobnie jak w latach ubiegłych, jeden dzień festiwalu (w tym roku 11 sierpnia) odbędzie się w Zamościu, którego piękne Stare Miasto wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie Akademia Zamojska. I to tutaj, wieczornym koncertem „Pawlik/Moniuszko” na Rynku Wodnym, uroczyście zakończone zostanie tygodniowe święto literatury.

Organizatorem Festiwalu Stolica Języka Polskiego jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń. Jej misją jest upowszechnianie i wspieranie działań z zakresu kultury i sztuki, stanowiących fundamenty przemysłu kreatywnego. W tym sensie Festiwal traktowany jest jako inicjatywa 
o zasięgu ogólnopolskim, ale mocno osadzony w środowisku Roztocza i przyczyniający się do rozwoju regionu, uruchamiania jego potencjału, wzmacniania społeczności lokalnej.

Serdecznie zapraszamy do Szczebrzeszyna i Zamościa, by korzystać z dobrodziejstw ich zasobów naturalnych i kulturowych, uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach o najwyższej jakości artystycznej, albo by po prostu ciekawie spędzić urlop.

Zaprzyjaźniony z przedsięwzięciem wybitny pisarz Wiesław Myśliwski powiedział: „Wszystko jest w języku. To język ustanawia świat”. My, wraz z gronem wiernej publiczności i wyjątkowych twórców, od pięciu lat ustanawiamy Stolicę Języka Polskiego.
To festiwal, na którym naprawdę warto być. Do zobaczenia!

materiały prasowe

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak