XVI Festiwal Ensemble im. Księżnej Daisy

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 10:51
XVI edycja Festiwalu Ensemble im. Księżnej Daisy odbędzie się na Zamku Książ w Wałbrzychu oraz w Starej Kopalni w Wałbrzychu między 18 a 25 sierpnia 2019 r.

XVI Festiwal Ensemble im. Księżnej Daisy

18–25.08.2019 r.

Zamek Książ w Wałbrzychu

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Na Festiwal zaprasza Prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej

www.ensemblefestival.org

O FESTIWALU

Historia Festiwalu Ensemble rozpoczęła się w 2004 roku, kiedy to po raz pierwszy studenci i uczniowie akademii muzycznych z Polski i Europy pojawili się na Zamku Książ w Wałbrzychu, by kształcić się pod okiem największych gwiazd polskiej i światowej kameralistyki i wspólnie wypracowywać doskonałe interpretacje muzycznych arcydzieł.

Głównym celem Festiwalu jest promocja kameralistyki, zarówno w odniesieniu do utworów muzycznych, jak i dzieł teatralnych, gdyż po zakończonych kursach i warsztatach wszystkie opracowywane dzieła prezentowane są publiczności. Każdą z prezentacji budują zarówno sami studenci jak i profesorowie, co nadaje wydarzeniu niepowtarzalny charakter.

Niezwykle istotnym elementem Festiwalu są miejsca, w którym jest on realizowany. Zamek Książ – tętniący życiem przez cały rok – stanowi niezwykłe tło dla wydarzeń muzycznych i teatralnych, które się tam odbywają. Stara Kopalnia – nowoczesna instytucja kultury będąca największą atrakcją turystyki poprzemysłowej w Polsce – stanowi idealne dopełnienie do koncertu jazzowego przygotowanego pod kierunkiem Marcina Maseckiego.

Pełen program XVI Festiwalu Ensemble można znaleźć na stronie www.ensemblefestival.org.

XVI FESTIWAL ENSEMBLE

W programie muzycznym tegorocznej edycji Festiwalu uwagę zwraca ogromne zróżnicowanie czasowe prezentowanych utworów kameralnych – od początków kameralistyki w jej dzisiejszym rozumieniu, czyli utworu mistrza Józefa Haydna, aż po utwory współczesne. W ślad za stylistyczną różnorodnością idzie bogactwo gatunków – w programie festiwalowym znajduje się zarówno duet (Fantazja f-moll na 4 ręce D.940 F. Schuberta), jak i smyczkowe i fortepianowe tria, kwartety, kwintety i utwór na orkiestrę smyczkową.

Program zestawia ze sobą utwory należące do ścisłego kanonu repertuarowego kameralistyki (utwory Haydna, Brahmsa, Beethovena czy Weberna) z dziełami wykonywanymi dużo rzadziej, ale nie ustępującymi wartością artystyczną – kompozycje Ernesta von Dohnanyi, Gustava Mahlera czy Alfreda Schnittke są tego najlepszym przykładem.

Grupa 16 studentów współpracować będzie z gronem następujących profesorów: José Gallardo i Paavali Jumppanen (fortepian), Jakub Jakowicz, Marcin Markowicz i Piotr Tarcholik (skrzypce), Tomoko Akasaka i Katarzyna Budnik (altówka), Alexander Gebert i Jakob Kullberg (wiolonczela) oraz Sebastian Aleksandrowicz (obój).

Młodzi jazzmani, studenci szkół muzycznych o profilu jazzowym, pracować będą pod kierunkiem wszechstronnego, niezwykle ciekawego i inspirującego artysty, jakim jest Marcin Masecki. Podczas szeregu prób zajmować się będą stylistyką improwizacji jazzowych, nabiorą umiejętności współpracy w procesie twórczym oraz poznają wiele technik oraz rodzajów improwizacji wykorzystywanych we współczesnej muzyce jazzowej. Efekty tej pracy poznamy na koncercie, który odbędzie się w Starej Kopalni.

W części teatralnej udział wezmą doświadczeni i znani oraz młodzi artyści. Próby i cały proces twórczy są niezwykle istotnym elementem projektu pozwalającym również na zespolenie grupy, wspólną pracę nad interpretacją tekstów, rozmowy nad kontekstem, w jakim były one tworzone. W efekcie tej pracy zostaną przygotowane 2 pokazy aktorskie. Warsztaty teatralne poprowadzą znakomici aktorzy, wykładowcy Akademii Teatralnej w Warszawie – Izabela Kuna i Wojciech Malajkat. Pod ich kierunkiem przygotowane zostaną sztuki: „Pijani” Iwana Wyrypajewa i „Mężczyzna” Gabrieli Zapolskiej.

 

PROGRAM

18.08.2019, niedziela

19:30, Koncert Inauguracyjny

(Webern, Britten, Masecki, Schubert)

 

20.08.2019, wtorek

19:30, Koncert

(Haydn, Mendelssohn-Bartholdy)

21.08.2019, środa

19:30, Koncert

(Szostakowicz, Bridge, Beethoven)

 

22.08.2019, czwartek

19:30, Koncert

(Szymański, Schumann, Dvořák)

 

23.08.2019, piątek

18:00, 21:00 Spektakl teatralny

(„Pijani” – Iwan Wyrypajew, spektakl grupy Izabeli Kuny)

19.30, Koncert

(Meyer, Suk)

 

24.08.2019, sobota

18:00, Spektakl teatralny

(„Mężczyzna” – Gabriela Zapolska, spektakl grupy Wojciecha Malajkata)

19:30, Koncert

(Mozart, Brahms)

25.08.2019, niedziela

16:00, Koncert jazzowy (STARA KOPALNIA)

19.30, Koncert Finałowy

(Beethoven, Mahler, Schnittke, Dohnanyi)

Koncert jazzowy odbędzie się w Klubie Montownia w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Wszystkie pozostałe wydarzenia odbywają się w Zamku Książ w Wałbrzychu.

Materiały prasowe