X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

XX Letnia Filharmonia AUKSO – Wigry 2019

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 11:58
"Letnia Filharmonia AUKSO" to muzyczne przedsięwzięcie, które co roku latem na Suwalszczyźnie umożliwia kontakt ze sztuką o najwyższych walorach wykonawczych. Projekt opiera się na jednym z najlepszych zespołów kameralnych w Polsce pod dyrekcją Marka Mosia i jest jedynym stałym festiwalem orkiestry, która jest jego gospodarzem od początku swego istnienia. 
XX Letnia Filharmonia AUKSO  Wigry 2019
XX Letnia Filharmonia AUKSO – Wigry 2019Foto: Mat. prasowe

IDEA MERYTORYCZNA

„Letnia Filharmonia AUKSO” to unikalny projekt kulturalno-edukacyjny, umożliwiający kontakt ze sztuką grupom społecznym, które ze względu na usytuowanie z dala od największych ośrodków nie mają takich możliwości na co dzień. Wykonawczo przedsięwzięcie opiera się na jednej z najlepszych orkiestr kameralnych w Polsce - AUKSO Orkiestrze Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia. Jest to zespół, który jako jedyny działający w stałym składzie konsekwentnie pracuje nad literaturą klasyczną i jednocześnie tworzy repertuar we współpracy z najwybitniejszymi artystami z pogranicza różnych dziedzin muzycznych. AUKSO i zapraszani co roku soliści, umocnili już pozycję Festiwalu, jako najbardziej prestiżowego wydarzenia kulturalnego na Suwalszczyźnie, łączącego prezentację sztuki wysokiej z przystępnością i atrakcyjnością klasycznego repertuaru, otwartego na szerokie kręgi odbiorców.

W gronie artystów zaproszonych do najbliższej edycji FILHARMONII znajdą się wybitni przedstawiciele polskiej sceny muzyki klasycznej: wiolonczelista Andrzej Bauer i śpiewak Tomasz Konieczny oraz kameraliści z orkiestry AUKSO (Alternative Ensemble). Festiwal będzie programowo zaznaczać ważną rocznicę dla kultury i sztuki światowej – dwusetlecia urodzin Stanisława Moniuszki.

PROGRAM

W ramach wydarzeń festiwalowych odbywać się będą koncerty orkiestrowe, kameralne, warsztaty i spotkania – wydarzenia o charakterze edukacyjno -promocyjnym (prezentujące także kulturę Polski północno-wschodniej). W nurcie klasycznym zabrzmią utwory uznanych kompozytorów, takich jak: Wolfgang Amadeusz Mozart i Piotr Czajkowski, a w nurcie współczesnym usłyszymy muzykę Tadeusza Bairda i Krzesimira Dębskiego. Jak co roku podczas Festiwalu będzie można usłyszeć dzieła należące do kanonu światowej literatury muzycznej. Nie zabraknie też wydarzeń towarzyszących.

KONCERTY ORKIESTROWE

W gronie artystów zaproszonych do dwudziestej edycji FILHARMONII znajdą się wybitni przedstawiciele polskiej sceny muzycznej: – Tomasz Konieczny to wyjątkowa postać artystów średniego pokolenia. Po sensacyjnym sukcesie, jaki artysta odniósł w Operze Wiedeńskiej (Staatsoper Wien) mimo młodego wieku zajął już trwałą pozycję w światowej czołówce bas-barytonów śpiewających muzykę niemiecką. Jako jeden z dwóch Polaków (obok Piotra Beczały) jest solistą opery wagnerowskiej w Bayreuth. Utalentowany wszechstronny (debiutował jako aktor w filmie Andrzeja Wajdy pt. „Pierścionek z Orłem w Koronie, pracował także jako reżyser teatralny) osiągnął jednak spektakularny sukces na polu muzyki i rzadkie występy w Polsce stanowią okazję docenienia „na żywo” kalibru jego kunsztu wokalnego. Taka też możliwość zaistnieje podczas „XX Letniej Filharmonii AUKSO”; – Andrzej Bauer – wybitny wiolonczelista, wirtuoz i improwizator, znawca romantycznego i współczesnego repertuaru, szczególnie ceniony za interpretacje nacechowane indywidualnym podejściem do wielkiej literatury wiolonczelowej. Laureat międzynarodowych konkursów. Prowadzi klasy wiolonczeli na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Wykonuje obszerny repertuar zawierający wiele dzieł muzyki najnowszej, w tym liczne utwory specjalnie dla niego skomponowane. Otrzymał nagrodę Związku Kompozytorów Polskich oraz nagrodę Ministra Kultury za wkład w propagowanie muzyki współczesnej. Coraz więcej czasu poświęca dyrygowaniu, komponowaniu i improwizowaniu muzyki. Andrzej Bauer wspierał orkiestrę AUKSO do początku istnienia tego zespołu i był także solistą (obok Janusza Olejniczaka) pierwszej edycji „Letniej Filharmonii AUKSO”, zatem udział Artysty w festiwalu dziewiętnaście lat później zapowiada się jako wydarzenie wyjątkowe. Ważną częścią działalności artystycznej orkiestry AUKSO są autorskie programy z pogranicza różnych gatunków muzycznych. Wszystkie jednak propozycje łączy niezwykła dbałość o poziom artystyczny tych programów. Tak też zapowiada się wspólny występ orkiestry AUKSO z Kasią Moś podczas koncertu finałowego XX Letniej Filharmonii AUKSO. Reprezentantka Polski na 62. Konkursie Piosenki Eurowizji zaprosi suwalską publiczność w niecodzienną muzyczną podróż. Będzie to bowiem wieczór pieśni... Stanisława Moniuszki (m.in. „Znasz-li ten kraj”, Prząśniczka”) w niecodziennych aranżacjach, a także nowych kompozycji zapowiadających kolejny album (który ukaże się w 2019 roku). Artystce na scenie, oprócz orkiestry AUKSO, będzie towarzyszyć zespół muzyków, wśród których znajdą się: Mateusz Moś (skrzypce, śpiew), Mateusz Kołakowski (instrument klawiszowy), Maciej Magnuski (gitara basowa, syntezator), Tomasz Mądzielewski (perkusja).

KAMERALISTYKA

Ważnym elementem Festiwalu będą spotkania i wydarzenia kameralne – wystąpią kameraliści orkiestry pod nazwą Alternative Ensemble. Program składać się będzie z autorskich kompozycji, z których większość wykorzystuje cytaty najbardziej znanych polskich pieśni. Ze względu na połączenie klasycznego brzmienia smyczków oraz wibrafonu elektronicznego i elektroniki stanowi świeże spojrzenie na znane tematy muzyczne. Utwory są stylistycznie i muzycznie zróżnicowane, a słuchacz podróżuje między teraźniejszością, a Polską okresu wojennego. Program artystycznie wyeksponuje także mijającą 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Ale nie zabraknie muzyki tradycyjnej. Instrumentaliści przedstawią bowiem aranżacje śląskich pieśni i melodii ludowych. Alternative Ensemble to kwintet w składzie: Przemysław Duda – skrzypce, kompozycje, aranżacje, Kinga Rębisz-Duda – skrzypce, Jarosław Samson – altówka, Michał Bańczyk – wiolonczela oraz Paweł Stawarz – wibrafon elektroniczny, elektronika.

EDUKACJA

Otwarte próby orkiestry AUKSO będą dostępne publicznie dla wszystkich zainteresowanych – także dla członków Suwalskiej Orkiestry Kameralnej. We współpracy ze Szkołą Muzyczną w Suwałkach odbędą się również warsztaty i zajęcia mistrzowskie dla młodych wiolonczelistów poprowadzone przez Andrzeja Bauera. Wszystkie zajęcia będą bezpłatne. Elementem dopełniającym program artystyczny będzie warsztat z dziedziny wizerunku scenicznego i roli strony wizualnej w zawodzie muzyka, dedykowany przede wszystkim członkom orkiestry AUKSO, ale otwarty dla szerszej publiczności.

SPOTKANIA

Tak jak podczas dotychczasowych edycji, tak również podczas jubileuszowej – dwudziestej, będą miały miejsce prezentacje i spotkania z artystami. W tym roku Gościem Festiwalu będzie kompozytor Krzesimir Dębski. Bohaterem natomiast pierwszego spotkania będzie Andrzej Bauer, który wraz z Januszem Olejniczakiem współpracuje z orkiestrą AUKSO od początku jej istnienia. Tradycyjnie już – podczas spotkania we dworze Andrzeja Strumiłło zaprezentowane będą najświeższe osiągnięcia twórcze Artysty. AUKSO zagości na Suwalszczyźnie dostarczając atrakcji najwyższego kalibru artystycznego dla mieszkańców i turystów odwiedzających (poza Suwałkami) także: Małą Hutę, Maćkową Rudę, Lipniak i Wigry.


Materiały prasowe


XX Letnia Filharmonia AUKSO – Wigry 2019 XX Letnia Filharmonia AUKSO – Wigry 2019

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak