X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Konferencja "Wielkie mocarstwo i Polska 1919-2019. 100 lat stosunków polsko - amerykańskich"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 13:56
Konferencja w stulecie polsko – amerykańskich stosunków dyplomatycznych oraz premiera jubileuszowa książki Jana Karskiego "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty".
Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty
"Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty"Foto: Mat. prasowe

Na kogo możemy liczyć? Zwyciężą wartości czy interesy? Czy diagnoza Jana Karskiego o Polsce XX wieku jako przedmiocie, a nie podmiocie polityki międzynarodowej stanie się aktualna w XXI wieku? Na te pytania odpowiedzą wybitni polscy i amerykańscy eksperci – wśród nich jeden z najważniejszych architektów polskiej drogi do NATO, ambasador Daniel Fried, uczeń Jana Karskiego, ambasador Stephen Mull, były ambasador RP w Waszyngtonie i ekspert ds. bezpieczeństwa, prof. Robert Kupiecki, były doradca Prezydenta RP prof. Roman Kuźniar, a także dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński.

Konferencja „Wielkie mocarstwo i Polska 1919-2019. 100 lat stosunków polsko - amerykańskich” organizowana przez Fundację Edukacyjną Jana Karskiego oraz Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się 4 października br. (piątek) w Auli im. Jana Baszkiewicza Collegium Politicum UW. Początek o godz. 9.00.

Podczas konferencji zostanie wręczona nagroda Spirit of Jan Karski Award, którą w tym roku odbierze prof. Peter F. Krogh, były Dziekan Szkoły Służby Zagranicznej Uniwersytetu Georgetown, na którym wykładał Jan Karski. Nagroda ta jest przyznawana za obronę godności i praw człowieka, za odwagę cywilną i podejmowanie działań w duchu uniwersalnych wartości, którymi kierował się Jan Karski.  

Konferencja połączona będzie z premierą jubileuszowego wydania opus magnum Jana Karskiego „Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty” (Wydawnictwo Poznańskie) przygotowanego w stulecie polsko – amerykańskich stosunków dyplomatycznych. ”Monografia Karskiego niemal z dnia na dzień przeobraziła się z historycznej opowieści o klęskach i zdradach w aktualny i wielce pouczający podręcznik dla przywódców (…) wybranych w demokratycznych wyborach” - napisał w przedmowie Stephen Mull, były ambasador USA w Polsce, a w latach 70. student Jana Karskiego, jeden z mówców na konferencji.

„Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945.” to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych książek poświęcona najnowszej historii Polski. Jan Karski, były emisariusz Polskiego Państwa podziemnego, na czynniki pierwsze rozebrał przyczyny klęski polskiej dyplomacji i państwa polskiego w dwudziestoleciu międzywojennym. Zrobił to w typowy dla siebie sposób – przyjmując punkt widzenia państw sąsiednich oraz mocarstw decydujących o historii Polski. Dotarł do tysięcy dokumentów, wspomnień i dzienników, z których nakreślił obraz Polski jako przedmiotu, a nie podmiotu polityki międzynarodowej.

Polski historyk emigracyjny, dziennikarz Radia Wolna Europa, Andrzej Pomian, recenzując w latach 80. książkę Karskiego napisał: „Książka prof. Karskiego jest potężnym zastrzykiem trzeźwości, niezbędnym vademecum dla polskich polityków. Gdyby leżało to w mojej mocy, uczyniłbym z niej dla nich lekturę obowiązkową.”


Mat. prasowe

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak