X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

III Festiwal Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju 2019

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 10:45
21 października w Warszawie rozpocznie się trzecia edycja festiwalu Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju. W tym roku usłyszymy wyjątkową plejadę gwiazd muzyki jazzowej, klasycznej i improwizowanej. Wystąpią: Royal String Quartet, Wacław Zimpel i Marcin Masecki, Bastarda, Tomasz Pokrzywiński i Joanna Halszka Sokołowska oraz z solowym projektem Jerzy Rogiewicz.
Trzecia odsłona festiwalu Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju odbywa się w dniach 21-26 października 2019.
Trzecia odsłona festiwalu Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju odbywa się w dniach 21-26 października 2019.Foto: mat. pras.

Festiwal nawiązuje do zainicjowanych przez Jana Pawła II w 1986 roku międzyreligijnych spotkań w Asyżu. Stąd pomysł na projekt, w którym głównym bohaterem jest muzyka sakralna różnych kultur i religii.  Artyści, których zaprosiliśmy na festiwal bezkompromisowo odkrywają niezwykłe światy wypełnione emocjami i autentyczną muzyczną magią. Nie stronią od eksperymentów i poszukiwań, ale zawsze potrafią w sobie tylko znany sposób dotrzeć do jądra muzycznej doskonałości – mówi Miron Zajfert, dyrektor artystyczny festiwalu. – A jak zaczyna się Biblia? „Na początku było słowo” A czym jest słowo, jeśli nie wibracją powietrza? Dźwiękiem? Muzyką?

Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II, przypomina, że Jan Paweł II w swoim mocnym „Nigdy więcej wojny!”, odwoływał się do sprawiedliwości i solidarności względem drugiego człowieka. W 2003 roku Jan Paweł II apelował: „Kiedy tak jak teraz, wojna zagraża losom ludzkości, jeszcze większego znaczenia nabiera głoszenie z mocą i przekonaniem, że tylko pokój jest drogą do zbudowania społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i solidarnego”. Czy spotykanie z najwspanialszymi utworami, dziełami osób o innym niż nasze pochodzeniu kulturowym i czasami innej wrażliwości, pozwala na refleksję nad zrozumieniem drugiego? Czy festiwal uczy i uwrażliwia na umiejętność słuchania – tak bardzo potrzebną w budowaniu przestrzeni spotkania i dialogu, na którym wyrasta pokój? – pyta Michał Senk i dodaje: Wierzymy, że tak. Wierzymy też, że głos Papieża, potępiający wojnę w każdej postaci, czy nazywanej konfliktem, czy interwencją, jest słyszalny i że wpisze się w Polskę na stałe.

Tegoroczna edycja festiwalu to podróż przez kilka światów muzycznych. Royal String Quartet przygotował wyjątkowy koncert, w którym znalazły się kompozycje: Arvo Pärta, Gregoria Allegriego, Jamesa MacMillana, Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Pawła Szymańskiego. Artyści dokonując wyboru chcą wskazać pierwiastek sacrum w bogatej twórczości wielkich mistrzów.

Wacław Zimpel i Marcin Masecki, wybitni improwizatorzy, zmierzą się z mistycznymi utworami Oliviera Messiaena, jednego  z największych awangardzistów, nowatorów i poszukiwaczy w muzyce współczesnej.

Muzyczną twórczość chasydów przedstawi publiczności festiwalu niezawodna Bastarda, czyli Paweł Szamburski, Tomasz Pokrzywiński i Michał Górczyński.

Tomasz Pokrzywiński pojawi się na festiwalu jeszcze raz – wspólnie z Joanną Halszką Sokołowską zmierzą się z Melodiami na Psałterz Polski Mikołaja Gomółki. „Tehillim / Psalmy” wypełni bogactwo intrygującego głosu Sokołowskiej w skali „od szeptu do krzyku” i zjawiskowe brzmienie wiolonczeli Pokrzywińskiego, budujące kalejdoskopowo barwne pejzaże. Część tekstów zostanie wykonana w języku hebrajskim.

Festiwal zamknie Jerzy Rogiewicz, który sięgnie do kanonicznego zbioru kolęd i posiłkując się dość skromnym instrumentarium: jazzową perkusją, dzwonkami, gongami, marakasami i autoharfą wyczaruje bardzo osobistą i hipnotyzującą muzyczną przestrzeń.

Niemal wszystkie projekty muzyczne powstały specjalnie na festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju.

„Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju” łączy – o festiwalu opowiada Jacek Hawryluk, zastępca dyrektora Programu 2 Polskiego Radia. Tworzy pomosty pomiędzy przeszłością i teraźniejszością (muzyka dawna i nowa), między różnymi tradycjami wykonawczymi (klasycznymi i zupełnie nowymi, zaskakującymi), między sacrum i profanum, wreszcie między tym co „nasze lokalne” i tym, co „nasze światowe”. Psalmy, nigunim, ptaki Messiaena, instrumentalne modlitwy Pärta i Góreckiego, kolędy. Na wszystko jest miejsce. Dialog zamiast konfrontacji, skupienie i modlitwa zamiast krzyku. Dźwięki i słowa, które zostają w nas na długo.

Na wszystkie koncerty obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne na stronie muzykawiary.pl.

26 października 2019 r., w nawiązaniu do międzyreligijnego spotkania w Asyżu w 1986 r., przedstawiciele różnych religii spotkają się w jednym miejscu w Warszawie, aby modlić się o pokój. Modlitwa odbędzie się o godz. 19.00 w Auli Collegium Bobolanum na ulicy Rakowieckiej 61.

W spotkaniu wezmą udział:
Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski
Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski
Mufti Nedal Abu Tabaq, Mufti Ligi Muzułmańskiej w RP
Przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej
Przedstawiciele Wspólnoty Sant’Egidio

Spotkanie jest otwarte dla gości.

 

PROGRAM Festiwalu Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju

wejściówki na www.muzykawiary.pl

  • ROYAL STRING QUARTET

Poniedziałek 21.10, godz. 19.30, Kościół Ewangelicko-Reformowany, aleja Solidarności 76A;

  • MARCIN MASECKI / WACŁAW ZIMPEL – „z Katalogu Ptaków”

Wtorek 22.10, godz. 19.30, Studio Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Z. Modzelewskiego 59;

  • BASTARDA – „NIGUNIM”

Wtorek, 22.10, godz. 20.30, Studio Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Z. Modzelewskiego 59;

  • JOANNA HALSZKA SOKOŁOWSKA / TOMASZ  POKRZYWIŃSKI „TEHILLIM / PSALMY”

Środa 23.10, godz. 19.30, Podziemia bazyliki katedralnej św. Floriana, ul. Floriańska 3;

  • JERZY ROGIEWICZ – „4000 LAT”

Czwartek 24.10, godz. 19.30, Studio Polskiego Radia im Władysława Szpilmana, aleja Niepodległości 81.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak