X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sinfonia Iuventus zaprasza na koncert "Krzysztof Herdzin. Człowiek orkiestra"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 13:43
Koncert, którym dyrygował będzie Krzysztof Herdzin odbędzie się 7 grudnia o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
Audio
  • Krzysztof Herdzin o koncercie z Sinfonią Iuventus (Wybieram Dwójkę)
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: materiały prasowe

Wykonawcy:

Katarzyna Budnik – altówka

Paweł Gusnar – saksofon

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa

Krzysztof Herdzin – dyrygent

 

Program:

Preludium asertywne (Assertive Prelude)

Nieasertywna toccata (Nonassertive Toccata)

Suita na tematy polskie (Polka / Olender / Mazurek / Krakowiak / Polonez / Zbójnicki)

Poemat symfoniczny Szkice zimowe

Koncert podwójny na altówkę i saksofon (Allegro / Adagio con pieta / Vivace burlesco)


Choć niekiedy nadużywa się określeń typu "ikona polskiego jazzu", to w przypadku Krzysztofa Herdzina jest ono ze wszech miar zasadne i zasłużone. Genialny artysta – pianista, kameralista, dyrygent, kompozytor, aranżer, lider zespołów, producent, wykładowca akademicki – należy do ścisłego grona najświetniejszych muzyków swojego pokolenia i mimo że na ogół kojarzy się go ze sceną jazzową, jest równie aktywny w obszarze muzyki klasycznej (jako świetnie wykształcony absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, m.in. w klasie znakomitej K. Popowej-Zydroń) oraz popu. Już na początku lat 90. współpracował z gigantami polskiej sceny, saksofonistami Janem Ptaszynem Wróblewskim i Januszem Muniakiem, grał też w zespole Zbigniewa Namysłowskiego. W ciągu blisko 30 lat kariery jako pianista związany był m.in. z "City Jazz Trio" Jacka Pelca, "Back To The Bass" Mariusza Bogdanowicza, "Quintessence ’96" Eryka Kulma, grupami West, Ostatni Dzwonek, KGB, kwartetami Zbigniewa Namysłowskiego, Janusza Muniaka, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Kazimierza Jonkisza, Wojciecha Staroniewicza, Michała Kulentego, Cezarego Konrada, Dawida Lubowicza, sekstetem Marka Napiórkowskiego, zespołami Edyty Geppert, Anny Marii Jopek, Ewy Bem, Haliny Frąckowiak, Danuty Błażejczyk, Anny Serafińskiej, Doroty Miśkiewicz, Mieczysława Szcześniaka. Obecnie prowadzi własne Trio, Big Band, występuje solo, koncertuje w zespole Anny Marii Jopek.

W swojej autorskiej dyskografii ma dwadzieścia albumów, a jako pianista, dyrygent, kompozytor i aranżer brał udział w nagraniu ponad dwustu CD – do tej pory otrzymał osiemnaście Złotych i pięć Platynowych Płyt dla aranżera. Jest pierwszym polskim kompozytorem, który nagrał dla londyńskiej wytwórni DECCA monograficzną płytę Suite On Polish Themes z jedną z najsłynniejszych orkiestr świata – Academy of St. Martin in the Fields. Wybrane kompozycje, między innymi z tego arcyciekawego albumu, znajdą się w programie grudniowego koncertu pod batutą samego twórcy i z udziałem świetnych solistów, Katarzyny Budnik (altówka) oraz Pawła Gusnara (saksofon). Program podkreśli aktywność Herdzina jako uznanego kompozytora, którego utwory różnych form i gatunków (między innymi zamawiane przez Związek Kompozytorów Polskich oraz Instytut Muzyki i Tańca) rozbrzmiewały podczas prestiżowych festiwali oraz w najlepszych polskich i zagranicznych salach koncertowych. Sam autor tak komentował swe londyńskie nagranie: Kompozycje zawarte na płycie Suita na tematy polskie określiłbym stylem impresjonistyczno-neoklasycznym, mocno związanym z polskim folklorem. To współczesna muzyka z rozszerzoną tonalnością, inspirowana zarówno moimi polskimi mistrzami: Karolem Szymanowskim, Grażyną Bacewicz, Tadeuszem Bairdem, Wojciechem Kilarem, jak i Szostakowiczem, Prokofiewem czy francuską grupą Les Six.

[Piotr Maculewicz]

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak