10. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sopot Classic

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 13:53
NDI Sopot Classic to jeden z najważniejszych festiwali na mapie polskich festiwali muzycznych. Przez lata ewaluowała formuła Festiwalu, ale od początku swojego istnienia Festiwal oferuje widzom spotkania z artystami o międzynarodowej renomie i unikalne produkcje artystyczne.
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: Mat. promocyjne

Festiwal powstał z inicjatywy Wojciecha Rajskiego - dyrygenta, dyrektora artystycznego Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot i władz miasta Sopotu.

Tradycją naszych koncertów festiwalowych są wieczory tematyczne, prezentujące kulturę danego kraju. W poprzednich latach zabraliśmy naszych widzów w muzyczną podróż do Hiszpanii, Francji, a w 2019 roku zaprosiliśmy widzów do Wiednia - światowej stolicy muzyki.

W 2020 roku zapraszamy na muzyczne spotkanie z naszymi sąsiadami: Czechami. Pierwsza część Koncertu to klasyczne oblicze Czech. Zabrzmią utwory Antona Dworzaka, Bedricha Smetany. Solistami I części Koncertu będą czołowi polscy śpiewacy: Izabela Matuła (sopran) i Piotr Buszewski (tenor), którzy wykonają fragmenty z czeskich oper, a także wiolonczelista wirtuoz Maciej Kułakowski.

Gwiazdą II części Koncertu będzie wielka dama czeskiej piosenki Helena Vondrackova, która zaprezentuje sopockiej publiczności swoje najsłynniejsze utwory.

Jak co roku jeden z koncertów Międzynarodowego Festiwalu Sopot Classic poświęcony został twórczości polskich kompozytorów. W tym roku wykonamy arcydzieło światowej literatury muzycznej- Koncert fortepianowy e-moll, op. 11 Fryderyka Chopina. Solistą w Koncercie fortepianowym będzie Ingolf Wunder, laureat Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, artysta uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych interpretatorów muzyki Chopina.

W drugiej części  koncertu zabrzmi utwór skomponowany w 1976 roku III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych”, który przyniósł Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu niespotykaną w świecie muzyki współczesnej popularność, choć ta przyszła dopiero w kilkanaście lat po skomponowaniu dzieła. Partię solową w Symfonii wykona Katarzyna Trylnik - sopran, artystka na stałe związana z Teatrem Wielkim – Operą Narodową.

Tegoroczną edycję festiwalu zakończymy Galą Operową. Na scenie gościć będziemy Rolando Villazóna - jest uznawany za jednego z największych żyjących tenorów.

Pochodzi z Meksyku, gdzie odbył studia muzyczne w Państwowym Konserwatorium Muzycznym. Następnie dostał się do programu dla młodych artystów w Pittsburghu oraz w Operze w San Francisco. Publiczności i krytyce dał się poznać dzięki zwycięstwom w licznych, prestiżowych konkursach w kategorii opery i zarzueli. W Europie zadebiutował w 1999 jako Des Grieux w Manon Masseneta w Teatro Carlo Felice w Genui. Następnie występował w Operze Paryskiej, jako Alfredo w La Traviata Verdiego i Staatsoper w Berlinie jako Macduff w Makbecie Verdiego oraz w Bayerische Staatsoper w Monachium i Staatsoper w Wiedniu. W 2005 zadebiutował na Festiwalu w Salzburgu, jako Alfredo w La traviata obok Anny Netrebko.
W 2007 podpisał kontrakt z Deutsche Grammophon.

Podczas sopockiego Koncertu Artyście towarzyszyć będzie sopranistka Pumeza Matshikiza uznana przez "The Independent" za „jednym z najbardziej ekscytujących współczesnych głosów operowych”. Matshikiza to wschodząca gwiazda światowej opery. Pochodzi z RPA. Studiowała w Royal College of Music w Londynie. Występowała w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii (Covent Garden), Włoszech (La Scala), Stanach Zjednoczonych.

W czasie wszystkich koncertów zagra Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją maestro Wojciecha Rajskiego.

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopotu.

Sponsorem tytularnym festiwalu jest Grupa NDI.

Realizację Festiwalu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

***

Mat. prasowe

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak