Pracownia Tadeusza Kantora otwiera się na świat

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 14:21
Czołowy awangardysta i reformator teatru, którego spektakle do dzisiaj inspirują twórców na całym świecie, ostatnie lata swojego życia mieszkał i tworzył w niewielkiej pracowni w Krakowie.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: Mat. promocyjne

30 września startuje projekt wirtualnego zwiedzania Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora.

Miejsce to wygląda jak przed laty, w chwili, kiedy Tadeusz Kantor opuścił je na zawsze. Zachowały się w nim pisma, rysunki, przedmioty osobiste, meble, pamiątki z podróży. Do pracowni przylega galeria stworzona według koncepcji samego Kantora, gdzie organizowane są wystawy czasowe.

Wizualizacja przybliża zwiedzającym wybrane wystawy, które odbyły się w tej przestrzeni, ale przede wszystkim wprowadza w świat wyobraźni twórcy „Umarłej klasy”. Zwiedzanie panoramiczne 360° pozwala zaglądnąć do szuflad i zakamarków mieszkania artysty oraz prezentuje jego późną twórczość i kondycję człowieka u schyłku życia. Tym samym Cricoteka, która od 40 lat dokumentuje twórczość Kantora, udostępnia zwiedzającym skrzętnie archiwizowane fotografie ze spektakli, z wystaw, zdjęcia obrazów i rysunków, a także zdjęcia samego twórcy, które do tej pory dostępne były tylko dla nielicznych.

Za ukazaniem prywatnego świata Kantora stoi jego własna idea biografii artysty jako narzędzia kreacji i fuzji życia prywatnego z artystycznym, którą przedstawił w wierszu Ocalić przed zapomnieniem.

/ Nareszcie mam to, / czego mi trzeba było: / ŻYCIE INDYWIDUALNE, / MOJE!! / A przez to stokroć indywidualne! / Zdolne teraz odnieść zwycięstwo nad tą / „masówką” / świata. / Mogę wprowadzić je już / na scenę. / Na widok publiczny. / Za cenę / bólu, / cierpienia, / rozpaczy, / a potem / wstydu, / poniżenia, / szyderstwa. / Jestem... na scenie. / Nie będzie to gra. / Biedne strzępy mojego / osobistego życia / stają się / „przedmiotem gotowym”. / Każdego wieczoru / będzie się odprawiał / RYTUAŁ / I OFIARA. / A to wszystko, / aby zwyciężyć.

Zwiedzający mogą skorzystać z narracji lektora dotyczącej życia i twórczości artysty. Projekt jest dostępny w angielskiej i polskiej wersji językowej.

W tym szczególnym roku, w którym przypada 30. rocznica śmierci artysty oraz 40. rocznica działalności instytucji, Cricoteka zaprasza do podróży po kantorowskim świecie.

Nazwa projektu: Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora on-line

Mat. prasowe