XXII Bach Festival Świdnica

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 08:37
Tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się w dniach od 30 lipca do 8 sierpnia z prologiem 19 czerwca. Po raz kolejny w najpiękniejszych zabytkach Świdnicy i na tle malowniczych krajobrazów Dolnego Śląska zabrzmi muzyka w wykonaniu artystów z polski i ze świata, a chociaż spektrum repertuaru będzie bardzo szerokie w centrum pozostanie Johann Sebastian Bach i muzyka barokowa.
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały prom.

Podczas prologu kontratenor Jakub Józef Orliński z Capellą Cracoviensis i Janem Tomaszem Adamusem wykonają sceny z Orfeusza i Eurydyki Glucka przeplatane kwartetami XVIII‑wiecznego świdnickiego kompozytora Johanna Gottlieba Janitscha, natomiast podczas inauguracji 30 VII zabrzmią kantaty i motety patrona festiwalu oraz kompozycje innych niemieckich twórców epoki baroku grane i śpiewane przez młodych artystów z Akademii Bachowskiej prowadzonej przez Andreasa Arenda. W sobotę 31 VII wirtuozowskie arie Mozarta w wykonaniu sopranisty Samuela Mariño (również z Capellą Cracoviensis i Janem Tomaszem Adamusem). Tego samego dnia polska premiera opery Comfort Starving. To monodram na śpiewaka (tenor Petr Nekoranec) i fortepian (William Kelley) napisany przez brytyjskiego kompozytora Iaina Bella. W oparciu o własne doświadczenia Bell opowiada o przemilczanym we współczesnym społeczeństwie problemie męskiej anoreksji jako strategii wypierania problemów u chłopców i młodych mężczyzn. Reżyserem inscenizacji w Świdnickiej Fabryce Urządzeń Przemysłowych będzie Krystian Lada. W niedzielę 1 VIII spotkanie dwóch światów: madrygały Monteverdiego i luterańska msza g-moll Bacha w wykonaniu połączonych sił zespołu La Risonanza i Akademii Bachowskiej dyrygowanych przez Fabia Bonizzoniego. W tygodniu trzy recitale: Jorge Jiméneza (skrzypce), Marcina Świątkiewicza (klawesyn) i Matteo Messoriego (klawesyn) oraz kameralny koncert Zróbmy sobie Paryż z kompozycjami m.in. Marais’go, Couperina i Rameau. W piątek 6 VIII w świdnickiej katedrze The Gesualdo Six w renesansowej polifonii cappella, w sobotę 7 VIII francuskie kantaty śpiewane przez Sophie Junker, zaś na finał w niedzielę 8 VIII L’Arpeggiata, Anna Dego i Vincenzo Capezzuto w programie Alla Napoletana z neapolitańskimi tarantelami i muzyką tradycyjną.

Jak zawsze Bach Festival Świdnica towarzyszą Nabożeństwa kantatowe w Kościele Pokoju i liczne działania w regionie (Bach Ultra Trails, Śniadania na trawie, Pikniki Romantyczne i inne) m.in. w Żarowie, Zastrużu, Walimiu, Olszyńcu, Michałkowej, Niedźwiedzicy, Zamku Grodno, Łagiewnikach, Glinnie, Świątnikach, Pożarzysku czy Piławie Górnej.

 

PROGRAM

prolog
19 VI sobota 18:00 Świdnica Kościół Pokoju • Jakub Józef Orliński Capella Cracoviensis Jan Tomasz Adamus

festiwal
30 VII piątek 19:00 Świdnica Kościół Pokoju • Akademia Bachowska Andreas Arend
31 VII sobota
19:00 Świdnica Kościół Pokoju • Samuel Mariño Capella Cracoviensis Jan Tomasz Adamus
21:30 Świdnica Fabryka Urządzeń Przemysłowych ul. Witosa 4 • opera-monodram Comfort Starving reż. Krystian Lada
1 VIII niedziela 19:00 Świdnica Kościół Pokoju • La Risonanza & Akademia Bachowska Fabio Bonizzoni
2 VIII poniedziałek 19:00 Świdnica Kościół Pokoju • recital Jorge Jimenez skrzypce
3 VIII wtorek 19:00 Świdnica Kościół Pokoju • recital Marcin Świątkiewicz
4 VIII środa 19:00 Świdnica Kościół Pokoju • recital Matteo Messori
5 VIII czwartek 19:00 Świdnica Kościół Pokoju • Zróbmy sobie Paryż
6 VIII piątek 20:30 Świdnica katedra • The Gesualdo Six
7 VIII sobota 19:00 Świdnica Kościół Pokoju • Sophie Junker
8 VIII niedziela 19:00 Świdnica Kościół Pokoju • l’Arpeggiata

 

wejściówki: bilety.sok.com.pl

szczegóły: bach.pl

facebook: @festiwal.bachowski

instagram: @bachfestivalswidnica