REKLAMA

Warszawa Singera – XVIII Festiwal Kultury Żydowskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 08:19
"Sanatorium pod klepsydrą" - Bester Quartet oraz Grażyna Auguścik, Dorota Miśkiewicz i Krzysztof Lenczowski
Warszawa Singera XVIII Festiwal Kultury Żydowskiej
Warszawa Singera XVIII Festiwal Kultury ŻydowskiejFoto: mat. promocyjne

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku wybitny amerykański kompozytor John Zorn, guru światowej muzyki żydowskiej, stworzył cykl muzycznych tematów poświęconych pamięci Brunona Schulza. Do opracowania tego wyjątkowego hołdu złożonego jednemu z najbardziej tajemniczych geniuszy, jakich wydał świat sztuki, zaprosił Zorn doskonałego akordeonistę, nietuzinkowego kompozytora i intrygującego aranżera Jarosława Bestera. Bester w sobie tylko znany sposób, po mistrzowsku, połączył nostalgię za przeszłością z odważnym spojrzeniem na teraźniejszość. Sugestywne i liryczne zornowskie tematy nasycił pełnymi magii, błyskotliwymi aranżacjami, kreując niezwykły świat zmysłowych, literackich fantazji Schulza.

Efektem tej świetnej współpracy była, bardzo dobrze przyjęta przez ówczesny świat muzyczny, płyta "Sanatorium pod klepsydrą" wydana na początku XXI wieku w kultowej wytwórni Tzadik Johna Zorna. Besterowi w nagraniu towarzyszyła jego ówczesna formacja Cracow Klezmer Band.

Po niemal dwudziestu latach, specjalnie z myślą o Festiwalu "Warszawa Singera", Bester sięga właśnie po tę płytę. Snuje muzyczną opowieść na nowo, przepuszczając ją przez pryzmat swoich najnowszych kompozytorskich i aranżerskich doświadczeń, przez pryzmat dzisiejszego języka muzyki. Zaprasza do współpracy nowych, wybitnych artystów. Tworzy, wspólnie z nimi, wyjątkowo świeżą, nowatorską wartość, wypełnioną surrealistycznymi wizjami, bezbłędnie nawiązującymi do prozy Schulza, kipiącą porywającymi rytmami i oszałamiającymi kolorami. To magiczna, muzyczna podróż, w której świat Schulza nie przestaje zdumiewać i fascynować.

Besterowi towarzyszą w niej wybitni muzycy, tworzący jego aktualną formację – Bester Quartet: Dawid Lubowicz - skrzypce – Maciej Adamczyk – kontrabas – i Ryszard Pałka – perkusja – oraz dwie wyjątkowe wokalistki, creme de la creme polskiej sceny jazzowej, Grażyna Auguścik i Dorota Miśkiewicz. Skład dopełnia Krzysztof Lenczowski grający na wiolonczeli.

Bez cienia wątpliwości, artyści, z mistrzowską finezją, stworzyli dzieło kompletne, na wskroś współczesne i urzekająco piękne. Projekt jest przygotowywany specjalnie na Festiwal Warszawa Singera.

Koncert pod patronatem radiowej Dwójki rozpocznie się 23 sierpnia 2021 roku o godz. 20.00 w Teatrze Kwadrat.