"Wywiad o niczym". Pasjonująca rozmowa Michała Mendyka z Zygmuntem Krauze

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 12:28
W tym roku Zygmunt Krauze obchodzi swój wielki jubileusz – 60-lecie pracy twórczej. Z tej okazji nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazała się książka o przewrotnym tytule: "Wywiad o niczym".
okładka książki Wywiad o niczym
okładka książki "Wywiad o niczym"Foto: materiały prom./PWM

"Wywiad o niczym", a może jednak o wszystkim? Rozmówcy poruszają nie zawsze wygodne tematy. Nie zabrało pytań o życie prywatne i o twórczość.

Zygmunt Krauze z wielką szczerością otwiera się na dociekliwe pytania Michała Mendyka.

- A gdybyś nagle stracił słuch?

To nadal tworzyłbym muzykę!

– Z pamięci?

Raczej z wyobraźni. Oczywiście byłoby to o wiele trudniejsze, ale z drugiej strony bardziej skupione, czystsze i może przez to bardziej wysublimowane.

Interlokutorzy bezpretensjonalnie rozmawiają o kulturze muzycznej, polityce czy miejscu artysty w świecie. Kompozytor, którego "najlepszym przyjacielem jest fortepian", zajmująco opowiada o swoich paryskich losach czy byciu artystą w czasach PRL-u. Wyraża swoje zdanie na temat… pisania listów. Dyskutuje z Mendykiem o dziedzictwie Johna Cage’a, znaczeniu muzyki tradycyjnej dla muzyki poważnej, eksperymentach Warsztatu Muzycznego i o twórczości Władysława Strzemińskiego. Dystans do siebie, poczucie humoru, ciekawość i otwartość na eksperyment charakterystyczne dla twórczości autora III Koncertu fortepianowego "Okruchy pamięci" ujawniają się i tutaj, w osobie artysty o światowej renomie.

 Książka ta otwiera reaktywowaną po latach serię PWM "Ludzie świata muzyki".

Patronem medialnym serii jest Program 2 Polskiego Radia.