Legenda polskiego rocka świętuje w NOSPR. Premiera płyty Apostolisa Anthimosa

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 09:27
"Apostolis Anthimos 50. Live in NOSPR" to zapis koncertu w sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, podczas którego 50-lecie swojej obecności na scenie świętował legendarny gitarzysta i perkusista. Premiera płyty już 9 listopada.
Plakat promujący wydarzenie
Plakat promujący wydarzenieFoto: Mat. prasowe

Apostolis Anthimos na scenie debiutował jako 17-latek. Od 1971 roku jest gitarzystą i perkusistą w zespole SBB, okrzykniętym najważniejszym rockowym zespołem półwiecza w Polsce. I chociaż Anthimos jest głównie kojarzony z SBB, to w swojej artystycznej karierze występował i nagrywał z wieloma jazzmanami (Stańko, Szukalski, Urbaniak), a swoje solowe płyty zrealizował we współpracy z pierwszoplanowymi postaciami światowego jazzu (Jack DeJohnette, Arild Andersen, Etienne Mbappe, Gary Husband). Jest też cenionym muzykiem sesyjnym, grał m.in. ze światową gwiazdą muzyki greckiej jaką jest Dalaras.

W tym roku mija pół wieku od momentu, kiedy Apostolis Anthimos wyruszył w swoją muzyczną podróż. Muzyk świętował tę rocznicę podczas koncertu w sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Zaprezentował fragmenty swojego imponującego dorobku artystycznego w zupełnie nowych aranżacjach. Bogactwo jego muzycznych doświadczeń znalazło wyraz w utworze skomponowanym specjalnie na ten koncert.

"Ze śląskiej piwnicy i klubu do muzycznej świątyni Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia jest zaledwie kilka kroków, ale trwająca pięć dekad podróż Apostolisa - nie tylko z SBB - prowadziła przez pół świata. Ten świat Lakis zaprosił na swoje muzyczne pięćdziesiąte urodziny. Towarzyszyli mu m.in. trębacz Erik Truffaz i perkusista Yorán Vroom, którzy z artystyczną otwartością przyjęli kolejnego gościa tej uroczystości - DJ Krime'a. Zaproszeni artyści razem ze stałymi współpracownikami jubilata - Piotrem Matusikiem, Robertem Szewczugą i Olafem Węgrem -  wyczarowali 2 maja 2021 roku w sali koncertowej NOSPR-u osiemnastoczęściową, okolicznościową suitę z powracającym motywem 50 years. Tym właśnie wydawnictwem Lakis zaprasza nas teraz wszystkich na poprawiny" – pisze Piotr Metz o płycie live stanowiącej zapis koncertu z sali NOSPR.

Krążek "Anthimos 50. Live in NOSPR" ma swoją premierę już 9 listopada. Album został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronami medialnymi płyty są Program II Polskiego Radia oraz TVP Kultura.

***

Mat. prasowe