REKLAMA

51. Góralski Karnawał

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 10:11
To wyjątkowe, ogólnopolskie wydarzenie przyciągające na Podhale duże rzesze turystów, miłośników kultury ludowej, a przede wszystkim najlepsze grupy kolędnicze z całej Polski i tancerzy z subregionów górskich odbędzie się w dniach od 9 do 12 lutego 2023 roku w Bukowinie Tatrzańskiej. 51. Góralski Karnawał rozpocznie zgodnie z tradycją przejazd banderii konnej oraz zaprzęgów z kapelami i zaproszonymi gośćmi.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: mat. promocyjne

Oficjalne otwarcie 51. Góralskiego Karnawału odbędzie się w Domu Ludowym, po którym wystąpi Zespół Góralski "Mali Wiyrchowianie", a także kapele uczestniczące w przejeździe.

O godz. 15.00 rozpocznie się najważniejsza część Góralskiego Karnawału – przesłuchania konkursowe grup kolędniczych, zaś o 20.00 konkursowe zmagania w tańcu zbójnickim i popisie par tanecznych.

Wieczorne spotkania z folklorem będą rozpoczynać występy zespołów regionalnych: "Limanowianie" im. Ludwika Mordarskiego z Limanowej, "Istebna" z Istebnej oraz "OwCok" z Jabłonki.

W sobotę pod Domem Ludowym odbędzie się XII Zimowa Krajowa Wystawa Polskich Owczarków Podhalańskich.

W niedzielny poranek 51. Góralski Karnawał przeniesie się na Wierch Rusiński (obok stacji narciarskiej Rusin-ski), gdzie odbędą się zawody strzeleckie o Turoniowy Róg, a także widowiskowe i budzące wiele emocji Kumoterki.

Jak zawsze Góralskiemu Karnawałowi będzie towarzyszyć wystawa twórczości ludowej, na której będzie można zobaczyć ręcznie wykonane prace z malarstwa, metaloplastyki, stroju regionalnego, haftu, kuśnierstwa, kowalstwa, rzeźby, snycerki, koronkarstwa i meblarstwa. Różnorodność prac, pozwoli na spotkanie z pięknem i wyjątkowością sztuki ludowej.

Całość wydarzenia będzie również transmitowana on-line.

51. Góralski Karnawał dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.