Mariana Domańskiego ludowe wędrówki

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 16:30
Człowiek z pasją, kochający wieś i wszystko, co z nią związane. Radiowiec, który pozostawił po sobie w archiwum Polskiego Radia niezliczone nagrania - rejestracje muzyki, postaci i wierzeń. Niestrudzony wędrowiec przemierzający wsie i miasteczka śladem muzyków, pieśni i instrumentów.
Audio
Marian Domański i Maria Baliszewska
Marian Domański i Maria BaliszewskaFoto: archiwum domowe Marii Baliszewskiej

Redaktor Marian Domański był muzykiem, dziennikarzem i zbieraczem nagrań muzyki ludowej. Związany był z Radiowym Centrum Kultury Ludowej. W 1969 roku rozpoczął rejestrowanie muzyki ludowej na potrzeby Polskiego Radia. Dzięki dobrze rozwijającej się współpracy z Festiwalem Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu archiwa radiowe wzbogaciły się o tysiące quasi-studyjnych nagrań najwybitniejszych twórców muzyki tradycyjnej.

Z inicjatywy redaktora Mariana Domańskiego, jurora Kazimierskich Festiwali Polskie Radio od lat przyznaje nagrody na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.

Autor tysięcy radiowych audycji, m.in. "Spotkań z folklorem". Laureat Złotego Mikrofonu. Był postacią ważną nie tylko dla radia, ale także dla całej polskiej kultury ludowej.

Audycję przygotowała Maria Baliszewska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pamięć Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 15:52
- chciałbym, dokąd człowiek żyję, żeby jeszcze tę pamięć dawną zatrzymać na dłużej - mówi w archiwalnym dokumencie z 1975 roku wybitny, nieżyjący już niestety mazowiecki muzykant Jan Trzpil.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skrzypce Białego Górala

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 15:43
- Jak lało to się grało na fujarce, a jak była pogoda to na skrzypcach - przyczynę tej zależności tłumaczył w "Źródłach" najsłynniejszy skrzypek Sądecczyzny, Franciszek Kurzeja.
rozwiń zwiń