X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jerzy Krzysztoń: Obłęd i marzenia

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 14:14
– Człowiek, który nie miałby w życiu chociaż jednego marzenia, nie żyłby, tylko przeczekałby życie od narodzin do śmierci. Nikogo nie jest mnie tak żal, jak ludzi do marzenia niezdolnych. Są to tak zwani realiści – twierdził Jerzy Krzysztoń, pisarz przez lata związany z radiową Dwójką.
Audio
  • Jerzy Krzysztoń: Obłęd i marzenia (Dwójka, 2012 rok)
Jerzy Krzysztoń. Fot. pochodzi z publikacji 70 lat Polskiego Radia, 1995 r.
Jerzy Krzysztoń. Fot. pochodzi z publikacji "70 lat Polskiego Radia", 1995 r.Foto: Archiwum PR

Według Jerzego Krzysztonia marzyciele należą do ludzi najbardziej praktycznych – pragnienia pchają ich do działania, motywują i nie pozwalają osiąść na laurach. On sam w pełni angażował się w swoją pracę w radiu, która była też dla niego formą twórczego spełniania się.

Według Joanny Krzysztoń, córki pisarza, to jego książki najlepiej obrazowały go jako twórcę. Jako przykład podała między innymi głośny "Obłęd", książkę o szpitalach psychiatrycznych i o ludziach, którzy do nich trafiają (ściśle wiążącą się z życiem jej autora). Janusz Krasiński, który otrzymał jeden egzemplarz, podzielił się ze słuchaczami dedykacją, którą napisał mu Krzysztoń. "Januszku, nauczyłeś mnie kiedyś pięknej piosenki, pamiętasz? 'Lancę na dwie części złamię, szablę cisnę na dno morza, sam się skryję w lisiej jamie, gdzieś na stepach Zaporoża'. I dzięki Ci, że odwiedziłeś mnie w tych cholernych Tworkach. Daruj, że byłem jeszcze wtedy w kiepskiej formie. Warszawa, Anno Domini 1980 r., Jerzy Krzysztoń".

– Jerzy był taki hemingway’owski, mocny człowiek. I to było zdumiewające – że właśnie taki mocny człowiek, wydawałoby się, że wewnętrznie dobrze zbudowany – nagle pęka w środku. Nigdy nie dawał po sobie poznać kompleksów, mimo braku ręki i przeżyć wojennych. Hemingwayowski typ – podkreślał niezwykłość pisarza Janusz Kamiński.

Zmarły w 1982 roku prozaik, dramaturg, autor słuchowisk i tłumacz, w Polskim Radiu pracował od 1964 roku aż do tragicznej śmierci. W Programie Drugim prowadził "Pocztę literacką" – audycję, w której omawiał nadesłane przez słuchaczy utwory poetyckie i prozatorskie. Był autorem słuchowisk prezentowanych w Dwójce. Na tej antenie czytane były także fragmenty jego najgłośniejszych powieści: "Obłęd" i "Krzyż Południa".

W audycji o Jerzym Krzysztoniu, do której wysłuchania zapraszamy, opowiadali: jego córka - Joanna Krzysztoń, Janusz Krasiński i Wacław Tkaczuk. 

Program przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mariusz Wilk: Bałem się śniegu, gdy urodziła się córka

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2012 13:10
Rozmowa z autorem "Dziennika północnego": o rosyjskich zamieciach, o "Kulturze" paryskiej, o włóczęgostwie jako byciu w drodze, wzbijaniu się na wysokość i o odnajdywaniu własnego rytmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aniela Jasińska - radio i literatura

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 09:04
Zapraszamy do wysłuchania archiwalnych wspomnień dziennikarki radiowej, pisarki, autorki wielu audycji literackich i felietonów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Terlecki. Radio i literatura

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 16:48
- Bardzo sobie cenię możliwość dotarcia do słuchacza (co prawda anonimowego), który często skazany jest na przeżywanie samotności - wyznawał wybitny pisarz Władysław Terlecki,przez wiele lat związany z Dwójką.
rozwiń zwiń