Maja Ratkje i Małe Instrumenty w hołdzie dla klasyków polskiej elektroniki

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 12:00
W czwartkowej "Filharmonii Dwójki" zapraszamy na koncert z cyklu "Eastern Waves", w ramach którego Maja Ratkje i zespół Małe Instrumenty pochylili się nad fenomenem Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.
Audio
  • Norweska muzyka elektroniczna narodziła się w Warszawie (Wybieram Dwójkę)
Maja Ratkje
Maja RatkjeFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Kilkuletni projekt "Eastern Waves: Warszawa-Oslo" to przypomnienie, ale także reaktywacja związków polskiej i norweskiej muzyki elektroakustycznej. W latach 60. i 70. trzej pionierzy tego kierunku - Arne Nordheim, Kåre Kolberg i Eugeniusz Rudnik - podjęli współpracę w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia. Dziś do spotkania z ich dziełami zapraszamy współczesnych twórców muzyki eksperymentalnej z Polski oraz Norwegii.

Znakomitej kompozytorce, wokalistce i wykonawczyni muzyki live electronics, Maji Ratkje (laureatce m.in. Nagrody Nordheima oraz prestiżowej Prix Ars Electronica 2003, nagrywającej dla Rune Grammofon i Tzadik) powierzone zostały utwory Eugeniusza Rudnika oparte na materiale wokalnym. Zainspirowane nimi nowe kompozycje zabrzmiały po raz pierwszy 5 grudnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W ramach koncertu swoje kompozycje oparte na oraz inspirowane utworami elektronicznymi ze Studia Eksperymentalnego zaprezentował także zespół Małe Instrumenty. .

Na retransmisję tego wydarzenia zaprasza Ewa Szczecińska.

Program:

Maja Ratkje Dialogue with Rudnik

Paweł Romańczuk Acousmatic

Wyk. Maja Ratkje - głos, elektronika; Małe Instrumenty pod dyrekcją Pawła Romańczuka

19 grudnia (czwartek), godz. 19.00

Czytaj także

Eugeniusz Rudnik o pół wieku wyprzedził pomysły współczesnych didżejów

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 06:00
- Byliśmy szczególnym oknem na świat. W czasie najcięższej komuny, stanu wojennego, to do nas przyjeżdżali kompozytorzy ze Szwecji, Ameryki, Francji – mówi współtwórca Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, które powstało 1 listopada 1957 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olimpijskie dzieło Pendereckiego. Wspomnienie Eugeniusza Rudnika

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2013 14:00
- W najbardziej uroczystym momencie ceremonii otwarcia igrzysk, po złożeniu przysięgi przez sędziów, zwykle grano utwór Beethovena. W 1972 roku w Monachium w jej miejsce zabrzmiała kompozycja Krzysztofa Pendereckiego - opowiadał w Dwójce Eugeniusz Rudnik.
rozwiń zwiń