Musiał zastąpić Goethemu Mozarta...

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 08:00
Ponoć autor "Fausta" uważał, że tylko Wolfgang Amadeusz mógłby sprostać zadaniu napisania muzyki do jego słynnego dramatu. Sęk w tym, że Mozart zmarł cztery dekady przez ukończeniem dzieła Goethego. Wyzwanie podjął więc Robert Schuman...
XIX-wieczny wizerunek Fausta
XIX-wieczny wizerunek FaustaFoto: Wikimedia/CC

Robert Schumann miał świadomość ciążącej na nim artystycznej odpowiedzialności. W liście do Felixa Mendehlssona z 1845 roku pisał:

[...] kompozytor będzie nie tylko oceniany za to, jak poczynał sobie z jednym z najważniejszych i najsłynniejszych dzieł literatury niemieckiej; skazuje się także na porównania do Mozarta.

Praca zajęła Schumannowi blisko dziesięć lat i została ukończona w 1953 roku. Oratorium zatytułowane "Sceny z Fausta J.W. Goethego" szybko zostało uznane za jego szczytowe osiągnięcie w dziedzinie muzyki dramatycznej, a być może nawet Schumannowskie opus magnum w ogóle. Pierwsza z trzech części dzieła koncentruje się na relacji Fausta z Małgorzatą i zawiera przepiękne próbki stylu operowego. Z kolei w części trzeciej odnaleźć można najdoskonalsze w dorobku Schumanna fragmenty chóralne.

W grudniu w Berlinie wykonanie "Scen z z Fausta" poprowadził Daniel Harding. Na retransmisję tego wydarzenia zaprasza Agata Kwiecińska.

Program:

Robert Schumann Sceny z Fausta J.W. Goethego

Wyk. Werner Güra - tenor (Ariel), Dorothea Röschmann - sopran (Małgorzata), Luca Pisaroni - bas-baryton (Mefisto), Christian Gerhaher - baryton (Faust), Martina Janková - sopran (Marta), Franz-Josef Selig - bas-baryton, Wiebke Lehmkuhl - kontralt, Elisabeth von Magnus - mezzosopran; Chór Radia Berlińskiego, Berliński Chłopięcy Chór Katedralny, Berlińscy Filharmonicy, dyr. Daniel Harding

(Berlin 15.12.2013)

24 stycznia (piątek), godz. 19.30-21.40, wprowadzenie o 19.00

Zobacz więcej na temat: mitologia MUZYKA Niemcy
Czytaj także

Christian Gerhaher: w najlepszym razie jestem epigonem Fischera-Dieskaua

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 08:00
- Mój zawód bywa bardzo męczący i czasem napawa lękiem. Z drugiej strony jest wiele fantastycznych momentów, za którymi potem się tęskni - mówił Agacie Kwiecińskiej niemiecki baryton, który chętnie przełamuje romantyczne stereotypy dotyczące śpiewu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemieckie mity. Czy diabeł Fausta był prawdziwy?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 14:00
- W historii i kulturze Niemiec ogromną rolę odegrał afekt antyromański. Być może dotyczył on wszystkiego, co nie niemieckie... - zastanawiali się goście "Rozmów po zmroku", Jacek Buras i Andrzej Kopacki, odpowiedzialni za polskie wydanie książki Herfrieda Münklera "Mity Niemców".
rozwiń zwiń