Bruckner Skrowaczewskiego w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 08:25
W połowie grudnia legendarny polski dyrygent poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Radia Berlińskiego. W programie nie mogło zabraknąć symfoniki Brucknera.
Stanisław Skrowaczewski
Stanisław SkrowaczewskiFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Stanisław Skrowaczewski jest uważany powszechnie za idealnego wykonawcę dzieł Antona Brucknera. Symfonikę tego kompozytora uważa się za wyrafinowaną i trudną w odbiorze. Skrowaczewski sądzi jednak, że to po prostu bardzo piękna muzyka. Miłość do Brucknera popchnęła nawet polskiego dyrygenta do umieszczenia jego muzyki w programie koncertu... sylwestrowego. Agent był przerażony, dyrygent nieugięty. I wygrał: koncert był wielkim sukcesem.
Tę miłość słychać interpretacjach, z których Skrowaczewski słynie i za które zdobywa liczne nagrody, między innymi Złoty Medal Towarzystwa Mahlerowsko-Brucknerowskiego. Natomiast zarejestrowany dla Arte Nova, wspólnie z Saarländischer Rundfunk Orchestra, cykl jedenastu symfonii uhonorowany został w 2002 roku w Cannes nagrodą w kategorii "najlepsze nagranie muzyki symfonicznej XVIII i XIX wieku".
Podczas grudniowego koncertu Orkiestry Symfonicznej Radia Berlińskiego zabrzmiała IV Symfonia należąca do najpopularniejszych dzieł Brucknera. Utwór skomponowany została w latach 70. XIX stulecia, a w kolejnej dekadzie twórca wprowadził do partytury znaczące poprawki. Symfonia "Romantyczna" mocno wpisuje się w konwencje XIX stulecia, wraz z ideą muzyki programowej. Choć kompozytor nigdy nie zdradził literackiego tła dzieła, wiele wskazuje, że ważną inspirację stanowiła dla niego topika średniowiecznych romansów.

Program grudniowego koncertu uzupełnił Koncert klarnetowy A-dur KV 622 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Na retransmisję z Berlina zaprasza Marek Zwyrzykowski.

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart Koncert klarnetowy A-dur KV 622

Anton Bruckner IV Symfonia Es-dur "Romantyczna"
Wyk. Martin Fröst - klarnet basetowy, Orkiestra Symfoniczna Radia Berlińskiego , dyr. Stanisław Skrowaczewski

(15.12, Philharmonie, Berlin)

11 lutego (wtorek), godz. 19.30-21.30, wprowadzenie o 19.00

mm/jp

Czytaj także

Rozmowa ze Stanisławem Skrowaczewskim

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 10:28
W rozmowie z Anną Skulską słynny polski dyrygent i kompozytor ujawnił wiele sekretów swojego warsztatu i podzielił się swoimi poglądami na literaturę muzyczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Renato Rivolta: radiowa orkiestra powiedziała mi, jak grać Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 18:00
- Andrzej Panufnik nie był, w przeciwieństwie do Witolda Lutosławskiego, kompozytorem "intelektualnym", podążającymi za europejskimi tendencjami awangardowymi. Mimo to wypracował własny, oryginalny styl - mówił włoski dyrygent, zapraszając na kolejny koncert festiwalu "Łańcuch XI".
rozwiń zwiń