Wieczór z IV Symfonią Góreckiego!

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2014 20:20
- Jeśli ktoś liczył na powtórkę z III Symfonii, to grubo się zawiedzie. Jeśli ktoś przypuszczał, że ręka syna, czyli Mikołaja Góreckiego, który dokończył partyturę ojca, zdominuje IV Symfonię, to też się pomylił - uważa Jacek Hawryluk, który zaprasza na retransmisję londyńskiego prawykonania dzieła.
Audio
  • Jacek Hawryluk o londyńskim prawykonaniu IV Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego (Wybieram Dwójkę)
Henryk Mikołaj Górecki, 2005. Wybitny kompozytor nie dożył niestety premiery swojej IV Symfonii
Henryk Mikołaj Górecki, 2005. Wybitny kompozytor nie dożył niestety premiery swojej IV SymfoniiFoto: PAP/Andrzej Grygiel

12 kwietnia 2014 roku w londyńskiej Royal Festival Hall odbyła się premiera jednego z najbardziej wyczekiwanych utworów ostatnich lat. Apetyt na IV Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego, zatytułowaną "Tansman Epizody" wywołało olbrzymie międzynarodowe powodzenie jego III Symfonii, która na początku lat 90. zawojowała światowe listy przebojów. - To był strzał, jaki zdarza się raz na 100 lat - podkreślał w audycji "Wybieram Dwójkę" Jacek Hawryluk. Ponad milion egzemplarzy sprzedanej płyty z muzyką współczesną, to do dziś jest prawdziwy ewenement.

Henryk Mikołaj Górecki w Polskim Radiu>>>

O IV Symfonię u Góreckiego przez lata zabiegał Andrzej Wendland, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Indywidualności Muzycznych Tansman w Łodzi. Kompozytorowi nie udało się jej jednak ukończyć. Zmarł w listopadzie 2010 roku. Dzieło dopełnić miał jego syn. - Mikołaj Górecki, syn Henryka, mówił mi, że symfonia została pozostawiona w formie skróconej partytury - opowiadał Jacek Hawryluk. - Ojciec w ostatnich latach życia powiedział mu, że to będzie jego zadanie: dokończyć IV Symfonię, napisać orkiestracje i doprowadzić do prawykonania.

Dzieło w pełnej krasie po raz pierwszy zabrzmiało w Londynie. London Philharmonic Orchestra poprowadził polsko-rosyjski dyrygent Andrzej Boreyko. Zapraszamy na retransmisję w "Filharmonii Dwójki".

Program:

Henryk Mikołaj Górecki IV Symfonia „Tansman Epizody” (prapremiera)

Wyk: London Philharmonic Orchestra, dyr. Andrzej Borejko

22 kwietnia (wtorek), godz. 19.30-21.30, wprowadzenie o 19.00

mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

On nie szukał Boga. On Go znalazł

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 17:50
- Pisanie muzyki musi sprawiać frajdę - mówił Henryk Mikołaj Górecki w rozmowie z Anną Skulską przy okazji swoich 75. urodzin. Wyjątkowy autentyzm kompozytora potwierdzają znawcy jego twórczości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepiej "I Kwartet smyczkowy" Góreckiego nagrał...

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 22:00
W audycji z cyklu "Kto słucha nie błądzi” jury w składzie: Dorota Kozińska, Marcin Zdunik i Rafał Augustyn wybierało najlepsze nagranie "I Kwartetu smyczkowego" Henryka Mikołaja Góreckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Górecki w życiu osobistym

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 22:00
- Gdy byliśmy mali, to wraz z bratem po kryjomu słuchaliśmy Beatlesów, bo tacie to by się nie spodobało - o Henryku Mikołaju Góreckim opowiadała w Dwójce jego córka Anna Górecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uri Caine: utwory z listy Andrzeja Chłopeckiego są dla mnie ważne

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 14:00
Znakomity pianista i kompozytor jazzowy opowiada o swoim nowym utworze dedykowanym pamięci Andrzeja Chłopeckiego, o wpływie Witolda Lutosławskiego na jazzmanów oraz o wyzwaniu, jakim okazał się dla niego Koncert fortepianowy Góreckiego.
rozwiń zwiń