Pożegnanie Lutosławskiego w Oslo

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 11:00
Koncert wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego oraz dedykowane jego pamięci "Adieu" Arne Nordheim znalazły się w programie kwietniowego koncertu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Oslo, który przypomni w czwartek Ewa Szczecińska.
Witold Lutosławski
Witold LutosławskiFoto: Wikipedia/Karol Langner

W 1994 - roku śmierci Witolda Lutosławskiego - muzyczne hołdy złożyli mu najwybitniejsi twórcy nowej muzyki. Znalazł się wśród nich norweski "kompozytor narodowy" Arne Nordheim, który tak pisał o swoim smyczkowym "Adieu":
Utwór napisany został pod wrażeniem smutnego przeżycia - straty drogiej istoty, człowieka, z którym łączy się osobiste, przyjazne stosunki, którego wysoko się ceni jako jednego z największych geniuszy naszego czasu. Myślę, że w tej sytuacji nieistotne byłoby liczenie dźwięków i ważenie akordów w analitycznym opisie. Tytuł utworu mówi wszystko: rozstanie - żal- smutek. Adieu.

W kwietni w Oslo zabrzmiał także skomponowany dla Mścisława Rostropowicza Koncert wiolonczelowy samego Lutosławskiego (tym razem partię solową wykonał słynny norweski wirtuoz Truls Mørk) oraz dzieła klasyków francuskiego modernizmu, często wskazywanego jako istotne źródło stylu polskiego twórcy.

Program:

Arne Nordheim Adieu na smyczki

Witold Lutosławski Koncert wiolonczelowy

Olivier Messiaen Les Offrande oubliées

Maurice Ravel Dafnis i Chloe - suita

Wyk. Truls Mørk  - wiolonczela; Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Oslo, dyr. Thomas Söndergaard

22 maja (czwartek), godz. 19.30-21.30, wprowadzenie o 19.00

mmjp

Czytaj także

Andrzej Bieżan. Anarchista-dżentelmen i prorok we własnym kraju

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 18:00
- Był akademickim kompozytorem, a jednocześnie rasowym kontestatorem. Dziś jego muzyka okazuje się zaskakująco aktualna - mówił w "Bitej godzinie" Bolesław Błaszczyk, eksperymentujący wiolonczelista i badacza twórczości Andrzeja Bieżana.
rozwiń zwiń