Czas teraźniejszy według tatarskiej wizjonerki

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 09:00
We wrześniu w Dreźnie wybitny łotewski skrzypek Gidon Kremer wykonał II Koncert "In tempus praesens" jednej ze swoich ulubionych kompozytorek, pochodzącej z Tatarstanu Sofii Gubaiduliny.
Sofia Gubaidulina
Sofia GubaidulinaFoto: wikipedia/Dmitri N. Smirnov, lic. CC

Należy ona do grona najsłynniejszych kompozytorów współczesnych na świecie. Jest laureatką najbardziej prestiżowych nagród muzycznych: Praemium Imperiale oraz Polar Music Prize. Należy do Akademie der Künste w Berlinie, Freie Akademie der Künste w Hamburgu i Royal Music Academy w Sztokholmie. Gubaidulinę uważa się obecnie za jedną z największych osobowości nowej muzyki. Jej twórczość, obok dzieł Henryka Mikołaja Góreckiego, Arvo Pärta i Johna Tavenera, zaliczana jest do nurtu "nowej muzyki religijnej".

Na retransmisję występu Gidona Kremera ze Staatskapelle Dresden zaprasza do "Filharmonii Dwójki" Przemysław Psikuta.

Program:

Sofia Gubaidulina II Koncert skrzypcowy "In tempus praesens"

Anton Bruckner IX Symfonia d-moll

Wyk. Gidon Kremer - skrzypce, Staatskapelle Dresden, dyr. Christian Thielemann

(1.09. 2014, Drezno, Semperoper)
9 października (czwartek), godz. 19.30-21.30, wprowadzenie o 19.00

mm/jp

Czytaj także

Michał Spisak - neoklasyk w polskim sosie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 14:00
Wspaniały artysta, kryształowy człowiek, niezrównany przyjaciel - tak Michała Spisaka wspominał Witold Lutosławski. W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin polskiego kompozytora, twórcy m. in. "Concerto giocoso na orkiestrę kameralną" i "Hymnu Olimpijskiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawska Jesień: poszukiwanie dźwięku na Dalekim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 14:00
- Muzyka współczesna doszła w pewnym momencie do ściany. Potrzebne jej były nowe inspiracje, które odnaleźliśmy w Azji - uważa znawczyni egzotycznych kultur muzycznych Maria Pomianowska. Na Warszawskiej Jesieni posłuchamy między innymi klasycznych instrumentów chińskich oraz indonezyjskiego gamelanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Andrzej Panufnik wprowadził dawną muzykę angielską do Birmingham

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 10:00
- Już w pierwszym sezonie z naszą orkiestrą wprowadził do repertuaru utwory Purcella, Avisona czy Boyce'a. Przed epoką wykonawstwa historycznego to było prawdziwie rewolucyjne podejście, które zaskoczyło lokalną publiczność - opowiadał Richard Bratby, archiwista City of Birmingham Symphony Orchestra.
rozwiń zwiń