X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niemieccy romantycy według Sir Johna Eliota Gardinera

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 09:50
Dzieła Felixa Mendelssohna oraz Koncert wiolonczelowy Roberta Schumanna (z Gauthierem Capuçonem w partii solowej) zabrzmiały na wrześniowym koncercie London Symphony Orchestra pod dyrekcją Sir Johna Eliota Gardinera. Zapraszamy na retransmisję.
John Eliot Gardiner, 2007
John Eliot Gardiner, 2007Foto: ©Maciej Goździelewski, lic. CC (wikipedia)

Sir John Eliot Gardiner jest jednym z najwybitniejszych i zarazem najwszechstronniejszych dyrygentów naszych czasów. W 1966 roku założył Monteverdi Choir – chór uważany dziś za najlepszy zespół wokalny na świecie. Dwanaście lat później stworzył English Baroque Solists, a pod koniec lat osiemdziesiątych – Orchestre Révolutionnaire et Romantique, z którą na XIX-wiecznych instrumentach wykonuje muzykę romantyzmu. W jego repertuarze znajduje się muzyka od renesansu po współczesność. Sir John Eliot Gardiner zasłynął genialnymi interpretacjami kantat, pasji, oratoriów i mszy Jana Sebastiana Bacha, nagraniem kompletów symfonii Schumanna, Beethovena i Brahmsa, koncertów fortepianowych i oper Mozarta. Nie bał się też sięgać bo muzykę lżejszą – "Tańce węgierskie" Johannes Barhmsa czy "Wesołą wdówkę" Franciszka Lehára.
Jego interpretacje oparte są zawsze na skrupulatnych badaniach historycznych i analizach muzykologicznych. Gardiner to artysta intelektualny, który jednocześnie posiada fascynującą wyobraźnię muzyczną. Potrafi łączyć fenomenalną precyzję techniczną z wielkim ładunkiem emocjonalnym. Nie lubi, gdy nazywa się go dyrygentem "od instrumentów dawnych”, ponieważ "autentyczne” brzmienie nie jest dla niego celem, a tylko środkiem dotarcia do wiedzy o muzyce. Ale to właśnie on napisał jeden z najważniejszych rozdziałów w historii wykonawstwa historycznego. Jest prawdziwym angielskim dżentelmen, który – poza Bachem – najbardziej kocha swoją farmę i do niej zawsze wraca.

Na retransmisję z Bonn zaprasza do "Filharmonii Dwójki" Marcin Majchrowski.

Program:

Felix Mendelssohn Meeresstille und glückliche Fahrt - uwertura op. 27

Robert Schumann Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129

Felix Mendelssohn V Symfonia d-moll op. 107 "Reformacyjna"

Wyk. London Symphony Orchestra pod dyrekcją Sir Johna Eliota Gardinera; Gauthier Capuçon - wiolonczela

(Bonn, 6.09.2014)

31 października (piątek), godz. 19.30-22.00, wprowadzenie o 19.00

Piotr Matwiejczuk/mm/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak Karol Szymanowski przekroczył żelazną kurtynę

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 14:00
Zakończona właśnie praca nad wydaniem źródłowo-krytycznym dzieł polskiego klasyka rozpoczęła się dwa miesiące po śmierci kompozytora, gdy powstało Towarzystwo Karola Szymanowskiego. W kolejnych dekadach w pozyskanie z Zachodu rękopisów zaangażować musiały się najwyższe władze PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chicago Symphony Orchestra. Najlepsza blacha na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 18:00
- Popis instrumentów dętych w "Ognistym ptaku" Strawińskiego był czymś oszałamiającym - mówiła w Dwójce Róża Światczyńska, która razem z Adamem Suprynowiczem zrecenzowała poniedziałkowy (20.10) koncert Chicago Symphony Orchestra w warszawskiej Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Christopher Hogwood. "Tylko połową serca żył we współczesnym świecie"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 11:00
- To bez wątpienia jeden z artystów, którzy wywarli ogromny wpływ na muzyczny krajobraz, w którym dziś żyjemy - zgodziły się Ewa Obniska i Magdalena Łoś. W audycji "Między dźwiękami" wspominaliśmy bowiem Christophera Hogwooda, zmarłego we wrześniu pioniera wykonawstwa historycznego.
rozwiń zwiń