"Lamentacje Jeremiasza" - transmisja z Poznania!

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 08:50
W środę rozpoczyna się Poznań Baroque Festival. W pierwszy festiwalowy wieczór zabrzmią "Lamentacje Jeremiasza" Emilio de' Cavalieriego w wykonaniu Profetti della Quinta.
Lamentacje Jeremiasza - transmisja z Poznania
Foto: mat. prasowe

Emilio de’ Cavalieri był dyplomatą, choreografem, organistą i kompozytorem związanym z Cameratą Florencką. "Lamentacje Jeremiasza” prawdopodobnie zabrzmiały po raz pierwszy w Wielki Tydzień w Pizie w 1600 roku. Autorstwo kompozycji tradycja przypisuje samemu prorokowi Jeremiaszowi. Cavalieri stworzył dzieło pełne powagi, zestawiając późnorenesansowe pięciogłosowe fragmenty polifoniczne z monodycznymi, częścią utworu czyniąc też wczesnobarokowe concerti na dwa i trzy głosy.

"Lamentacje Jeremiasza” zabrzmią w wykonaniu specjalizującej się w muzyce XVI i XVII wieku grupy wokalnej Profetti Della Quinta.

Program:

Emilio de' Cavalieri - Lamentationes Hieremiae Prophetae cum Responsoriis Officii Hebdomadae maioris et notis musicis

Wyk. Profetti della Quinta, Doron Schleifer, David Feldman - cantus, Cory Knight, Dan Dunkelblum - tenor, Elam Rotem - bassus, klawesyn, Ori Harmelin - chitarrone, Elizabeth Rumsey - lirone, Giovanna Baviera - viola da gamba, Aki Noda - organy

Prowadzą: Klaudia Baranowska, Ewa Szczecińska

Tytuł audycji: "Filharmonia Dwójki"

Data emisji: 5.11.2014

Godzina emisji: 19.00

***

Zapraszamy również na kolejne transmisje koncertów Poznań Baroque Festival. W czwartek usłyszymy Sonaty Domenica Scarlattiego w wykonaniu klawesynisty Jeana Rondeau, a w sobotę - "Tamerlano" HWV18 Jerzego Fryderyk Haendla.

iż/jp

Zobacz więcej na temat: barok koncert Poznań
Czytaj także

Co różni opery Lully’ego i Scarlattiego?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 14:00
W niedzielnej "Płytomanii" poleciliśmy Państwu nagrania dwóch barokowych oper - kompletnie innych, choć równie fascynujących. To "Faéton" Jeana-Baptisty Lully’ego (premiera - Wersal 1683) i "Carlo Re d’Alemagna" Alessandro Scarlattiego (Neapol 1716).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fabio Biondi: czuję się krakowianinem

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 14:00
– Polska jest jednym z najbardziej chłonnych i najbardziej urozmaiconych rynków w zakresie repertuaru barokowego. Jest obecnie na pierwszym miejscu na świecie, jeśli chodzi o odbiór tej muzyki – mówił w Dwójce włoski skrzypek i dyrygent, jeden z pionierów gry na instrumentach historycznych.
rozwiń zwiń