Muzyczne pożegnanie Roku Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 21:55
Zapraszamy na transmisję spektaklu, który uświetni oficjalną uroczystość zakończenia Roku Oskara Kolberga w Polsce.
Spektakl Orszak WeselnyŻałobny Rapsod miał swoją radiową premierę 11 maja 2014. W centrum zdjęcia Jacek Hałas - współtwórca scenariusza koncertu, na lewo siedzi zespół Jarzębina z Kocudzy.
Spektakl Orszak Weselny/Żałobny Rapsod miał swoją radiową premierę 11 maja 2014. W centrum zdjęcia Jacek Hałas - współtwórca scenariusza koncertu, na lewo siedzi zespół Jarzębina z Kocudzy.Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Pomysł koncertu-spektaklu "Orszak weselny/Żałobny Rapsod" polega na zderzeniu ze sobą obrzędów związanych z dwoma najważniejszymi momentami w życiu człowieka - ślubem i pogrzebem. Orszak weselny i kondukt pogrzebowy wszak nie powinny się spotkać ze sobą, bowiem jest to zły omen, który przynosi nieszczęście - to zła wróżba dla nowożeńców...

- Dowiedziałem się o tym od pewnej etnografki i ten obraz pozostał w mojej głowie jako potencjalna scena filmowa - opowiadał w magazynie "Źródła" Dariusz Błaszczyk, reżyser spektaklu (odpowiedzialny także za analogowe projekcje świetlne) .
Śmierć utożsamiona z małżeństwem to motyw do dziś czytelny w szczątkach rytuałów weselnych i pogrzebowych. Można ten motyw rozumieć jako doprowadzenie w sposób symboliczny egzystencji przedwcześnie zmarłego młodzieńca do kresu poprzez symboliczne zawarcie małżeństwa, które jest w tradycji jednym z trzech głównych rytuałów przejścia, jakie muszą dokonać się w życiu.
Bilety na spektakl "Orszak weselny/Żałobny rapsod” można nabyć na godzinę przed rozpoczęciem koncertu w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego lub za pośrednictwem naszej strony internetowej. Transmisja wydarzenia w Dwójce od godz. 19.00.

Program koncertu:

scenariusz: Jacek Hałas & Darek Błaszczyk

reżyseria: Darek Błaszczyk
opracowanie muzyczne: Jacek Hałas
Występują:  zespół Jarzębina z Kocudzy, Męski Zespół Śpiewaczy z Godziszowa, zespół Tęgie chłopy ze Stanisławem Witkowskim, Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Brodacze ze Sławatycz, Jacek Hałas
***
Spektakl będzie transmitowany w audycji "Filharmonia Dwójki" w czwartek (11.12) w godzinach 19.00-21.30.

bch

Zobacz więcej na temat: folk Oskar Kolberg
Czytaj także

"Gdyby Kolberg miał fonograf...", refleksja nad "Ludem" przez pryzmat nagrań

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 12:00
- Chcemy się zastanowić, na ile nagrania, które były robione ponad 100 lat po śmierci Kolberga, mogą rzucić światło na sposób czytania i interpretacji jego zapisków - mówił w Dwójce Jacek Jackowski z Instytutu Sztuki PAN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Następczyni Kolberga: zaczynał jako muzyk, by stać się prawdziwym etnografem

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 16:00
- Oskar Kolberg znakomicie rozumiał wewnętrzne związki wiejskiej kultury. Przerastał XIX-wieczne standardy - mówiła wybitna etnomuzykolożka prof. Jadwiga Sobieska w rocznicę urodzin słynnego zbieracza polskiego folkloru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolberg w tropikach i u stóp Himalajów

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 11:11
- W Azji i Afryce łączyłam polską muzykę ludową z lokalnymi utworami. Da się znaleźć wspólny mianownik - opowiadała w Dwójce Maria Pomianowska.
rozwiń zwiń