X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bruckner i Skrowaczewski we Franfurcie

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 12:00
Słynny polski dyrygent poprowadził HR-Sinfonieorchester podczas listopadowego koncertu. Zapraszamy na retransmisję.
Stanisław Skrowaczewski. Symfonika Brucknera to znak firmowy wybitnego dyrygenta
Stanisław Skrowaczewski. Symfonika Brucknera to znak firmowy wybitnego dyrygentaFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Muzyka symfoniczna Antona Brucknera uważana jest za wyrafinowaną i trudną w odbiorze. Stanisław Skrowaczewski sądzi, że jest ona po prostu bardzo piękna. I to słychać w jego interpretacjach, z których słynie, zdobywając za nie liczne nagrody, między innymi Złoty Medal Towarzystwa Mahlerowsko-Brucknerowskiego. W 2002 roku, zarejestrowany dla Arte Nova wspólnie z Saarländischer Rundfunk Orchestra, cykl jedenastu symfonii Brucknera uhonorowany został w Cannes nagrodą za najlepsze nagranie muzyki symfonicznej przełomu XVIII i XIX wieku.

Miłość do Brucknera popchnęła Skrowaczewskiego do umieszczenia tego kompozytora w programie koncertu... sylwestrowego. Agent był przerażony, dyrygent nieugięty. I wygrał: koncert stał się wielkim sukcesem.

IX Symfonia d-moll Antona Brucknera skomponowana została w latach 1887-1896. Dzieło, zadedykowane "ukochanemu Bogu", uchodzi za nieukończone - zachowały się jedynie fragmenty partytury ostatniej części. Finał symfonii rekonstruuje się zatem ze szkiców. Można jednak mieć nadzieję, że kiedyś uda się odnaleźć brakujące strony rękopisu: ubytki przypisuje się najazdowi kolekcjonerów pamiątek na dom kompozytora tuż po jego śmierci…

Z drugiej jednak strony optymizm gaśnie, gdy uświadomimy sobie, że Bruckner w przeczuciu nadciągającej śmierci planował wykonanie swego "Te Deum" jako ostatniej części IX Symfonii, tak jakby wiedział, że pracy nie zdąży ukończyć.

Program:

Stanisław Skrowaczewski Passacaglia Immaginaria

Anton Bruckner IX Symfonia d-moll

Wyk. HR-Sinfonieorchester, dyr. Stanisław Skrowaczewski

(27.11.2014)

Na retransmisję koncertu zapraszamy do "Filharmonii Dwójki" w piątek (20.02) w godzinach 19.00-22.00. Program poprowadzi Klaudia Baranowska.
mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Diamentowa Batuta dla Stanisława Skrowaczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2009 13:21
Diamentowa Batuta trafi w ręce Stanisława Skrowaczewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowa ze Stanisławem Skrowaczewskim

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 10:28
W rozmowie z Anną Skulską słynny polski dyrygent i kompozytor ujawnił wiele sekretów swojego warsztatu i podzielił się swoimi poglądami na literaturę muzyczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skrowaczewski: gdybym osiągnął ideał, byłbym nieszczęśliwy

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 20:00
W dniu 90. urodzin jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów Anna Skulska przypomniała fragmenty radiowych rozmów z Jubilatem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrygent w centrum świata. Stanisław Skrowaczewski i Paryż

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 14:00
– Musiałem wracać z powodów politycznych. Przez to, że mieszkałem w Paryżu, moi rodzice byli zagrożeni wywózką na Syberię – wspominał wybitny polski dyrygent.
rozwiń zwiń