Tobias Koch gra Nokturny i Fantazje

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2015 15:25
W "Filharmonii Dwójki" przypomnimy koncert pianisty, który odbył się w ramach tegorocznego festiwalu "Chopin i jego Europa".
Tobias Kochza swoje muzyczne kredoprzyjął poszukiwanie istoty dźwięku połączonez radością odkrywania i otwartością na różnorodnedoświadczenia
Tobias Koch za swoje muzyczne kredo przyjął poszukiwanie istoty dźwięku połączone z radością odkrywania i otwartością na różnorodne doświadczeniaFoto: Philip Lethen/materiały prasowe

Tobias Koch jest jednym z najbardziej fascynujących wykonawców w zakresie wykonawstwa na historycznych instrumentach klawiszowych. Artysta nie przestaje zaskakiwać słuchaczy wyjątkowymi projektami z repertuarem od Gibbonsa do Stockhausena, ukazując ciekawość w podejściu do niezwykłych instrumentów historycznych i odkrywaniu nieznanych muzycznych skarbów. Jego wykonania są nieortodoksyjne i uduchowione, a wśród instrumentów klawiszowych, na których gra, są m.in. klawesyn, klawikord, fortepian tangentowy, wczesne fortepiano, orfika, organy, fortepian pedałowy i romantyczny fortepian.

Artysta stara się być jak najmniej "wyspecjalizowanym specjalistą". Występując na instrumentach klawiszowych, najbardziej odpowiednich do danego repertuaru, odnajduje w wykonywanej muzyce bogactwo kolorów. Tobias Koch zapraszany jest do udziału w najważniejszych festiwalach muzycznych organizowanych m.in. w S zlezwiku-Holsztynie, Verbier, Bonn (Festiwal Beethovenowski).

serwis specjalny
Chopin i jego Europa 2015 1200.jpg
Chopin i jego Europa 2015

W 2013 r. wystąpił pierwszy raz na Festiwalu "Chopin i jego Europa", wykonując XIX-wieczną muzykę polską, co zostało utrwalone w postaci płyty CD. Artysta czerpał inspiracje, kształcąc się u Davida Levine’a, Roberto Szidona i Josa van Immerseela. Jako kameralista występuje z Andreasem Staierem, Joshuą Bellem, Stevenem Isserlisem oraz Concerto Köln.

Współpracuje z budowniczymi i konserwatorami instrumentów oraz z najsłynniejszymi kolekcjami i muzeami instrumentów. Artysta posiada w swoim dorobku fonograficznym ponad 20 płyt CD. Tobias Koch będąc oczarowanym pięknem brzmienia historycznych instrumentów klawiszowych, występuje wyłącznie na instrumentach autentycznych.

Program:

Fryderyk Chopin Nokturny op. 15, Ferdynand Hiller Andante con moto z Trois Ghasèles pour le Piano op. 54, Rhythmische Studien für das Pianoforte op. 52 (wybór), Mésures variées pour le Piano op. 57, Franciszek Liszt Harmonies poetiques et religieuses, Apparitions S.155/R11, Fryderyk Chopin Fantaisie-Impromptu cis-moll [op. 66]

***

Na audycję "Filharmonia Dwójki" zapraszamy w niedzielę (27.09) w godzinach 19.00-21.30. Program poprowadzi Marcin Majchrowski.

materiały promocyjne/bch

Czytaj także

Ivo Pogorelić o łamaniu zasad, Chopinie i jarmarku

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 18:40
- Najważniejszy jest rozwój, edukacja, szacunek dla utworu, ale także krytyczne podejście do istniejących zasad – mówił o swoim rozumieniu muzyki znakomity, i ekscentryczny, pianista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Lisiecki: nie staram się być wirtuozem

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 10:36
– Granie na festiwalu "Chopin i jego Europa" zawsze sprawia mi ogromną przyjemność. Lubię warszawską i polską publiczność – mówił w Dwójce znakomity pianista.
rozwiń zwiń