80 lat NOSPR. Koncert inaugurujący nowy sezon

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 14:37
Dzieła Szostakowicza, Fitelberga i Berlioza uświetnią otwarcie jubileuszowego roku radiowej orkiestry. Zapraszamy na transmisję!
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pełni rolę ambasadora kulturalnego reprezentującego kraj na międzynarodowej scenie artystycznej
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pełni rolę ambasadora kulturalnego reprezentującego kraj na międzynarodowej scenie artystycznejFoto: Bartek Barczyk/materiały prasowe NOSPR

Rozpoczynający się właśnie sezon koncertowy będzie drugim odbywającym się w przepięknej nowej siedzibie, uznawanej za jedną z najlepszych sal koncertowych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Koncert inaugurujący w pewnym sensie będzie hołdem dla założyciela Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia Grzegorza Fitelberga, który utworzył zespół w 1935 roku w Warszawie i prowadził do wybuchu II wojny światowej, a następnie w latach 1947-1953. W programie znalazł się jego utwór "W głębi morza Obraz muzyczny w formie uwertury na wielką orkiestrę".

W tym miejscu warto przypomnieć, że po wojnie w roku 1945 orkiestrę reaktywował w Katowicach Witold Rowicki, zaś obecnie dyrektorem naczelnym i programowym jest Joanna Wnuk-Nazarowa, która pełni tę funkcję d 2000 roku.

Koncert inaugurujący sezon poprowadzi dyrektor artystyczny NOSPR Alexander Liebreich. Zaś solistą będzie światowej sławy wiolonczelista Truls Mørk.

Program:

Grzegorz Fitelberg W głębi morza Obraz muzyczny w formie uwertury na wielką orkiestrę

Dymitr Szostakowicz I Koncert wiolonczelowy

Hector Berlioz Symfonia fantastyczna

Wyk. NOSPR, Truls Mørk - wiolonczela, Alexander Liebreich - dyrygent

***

Na audycję "Filharmonia Dwójki" zapraszamy w środę (30.09) w godz. 19.30-22.00. Program poprowadzi Klaudia Baranowska.

bch/mm

Czytaj także

Nowa siedziba NOSPR. Gdyby nie Krystian Zimerman...

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2015 14:29
- Polskiemu pianiście zawdzięczamy m.in. to, że namówił akustyka z Japonii, by za połowę ceny, promocyjnie, zaprojektował brzmienie w sali – mówiła w Jedynce Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń