Święto polskiego Händla w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 15:00
Transmisja z 10. Międzynarodowego Festiwalu im. Gorczyckiego. Dzieła patrona i Bacha wykona Concerto Köln.
Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach to ważne europejskie centrum muzyki, także barokowej
Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach to ważne europejskie centrum muzyki, także barokowejFoto: Bartosz Barczyk/Kinior Studio/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.5

Nazywany polskim Händlem Gorczycki uznawany jest powszechnie za jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskiego baroku. Wieloletni kapelmistrz katedry na Wawelu tworzył głównie muzykę religijną, należącą zarówno do stile antico, jak i reprezentujące stile moderno, w których stosował bogatą techniką koncertującą.

Zestawienie dzieł Gorczyckiego z mistrzami europejskiego baroku ma w 2015 jeszcze jedną przyczynę. Nieczęsto bowiem zdarza się, iż w jednym roku rodzą się absolutni giganci, ojcowie przełomu w swojej dziedzinie. Tak właśnie stało się w 1685, gdy na świat przyszli Jan Sebastian Bach, Jerzy Fryderyk Haendel i Domenico Scarlatti. Na rok 1665 z kolei szacowana jest (z dużym prawdopodobieństwem) data urodzin Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Tym sposobem dziesięciolecie Festiwalu zbiega się w czasie z rocznicami urodzin: 330. w przypadku zachodnich mistrzów oraz 350. patrona imprezy.

Podczas występu piątkowego koncertu dzieła Gorczyckiego zabrzmią w znakomitym towarzystwie kantaty "Jauchzet Gott in allen Landen" BWV 51 Jana Sebastiana Bacha. Dyrektor Sinfonietty Cracovii Jurek Dybał poprowadzi Concerto Köln i Poznański Chór Kameralny dokonując prezentacji "Completorium", jednego z najwspanialszych w zakresie formy dzieł o polskim rodowodzie. W utworze tym w pełni przejawia się mistrzostwo Gorczyckiego w operowaniu zarówno fakturą polifoniczną, jak i homofoniczną, a zatem techniką, którą miały w przyszłości zabłysnąć wielkie oratoria Haendla. W programie tego koncertu znajdzie się również "Conductus Funebris", wielkie dzieło wokalno-instrumentalne, nawiązujące do sarmackich tradycji pogrzebowych, tzw. pompa funebris.

Program:

Grzegorz Gerwazy Gorczycki Conductus funebris

Jan Sebastian Bach Kantata Jauchzet Gott in allen Landen BWV 51

Grzegorz Gerwazy Gorczycki Completorium

Wyk. Iwona Sobotka - sopran, Piotr Olech - kontratenor, Maciej Gocman - tenor, Remigiusz Łukomski - bas; Poznański Chór Kameralny, Concerto Köln, dyr. Jurek Dybał

***

Na transmisję w audycji "Filharmonia Dwójki" zapraszamy w piątek (4.12) w godz. 19.30-22.00 (początek transmisji o 20.00). Program poprowadzi Magdalena Łoś-Komarnicka.

mm/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Czy muzyka dawna staje się nudna?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 18:00
- Jeszcze niedawno była hippisem muzyki klasycznej. Teraz stała się częścią skomercjalizowanego mainstreamu - mówił w Dwójce dyrektor Festiwalu Poznań Baroque Cezary Zych. Czy można zapobiec temu procesowi?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gwiazdy muzyki dawnej. Actus Humanus w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 17:04
Od 7 do 13 grudnia w Gdańsku na 5. Festiwalu Actus Humanus wystąpią znakomici artyści muzyki dawnej. Program 2 Polskiego Radia zaprasza na transmisje koncertów.
rozwiń zwiń