X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Święto polskiego Händla w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 15:00
Transmisja z 10. Międzynarodowego Festiwalu im. Gorczyckiego. Dzieła patrona i Bacha wykona Concerto Köln.
Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach to ważne europejskie centrum muzyki, także barokowej
Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach to ważne europejskie centrum muzyki, także barokowejFoto: Bartosz Barczyk/Kinior Studio/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.5

Nazywany polskim Händlem Gorczycki uznawany jest powszechnie za jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskiego baroku. Wieloletni kapelmistrz katedry na Wawelu tworzył głównie muzykę religijną, należącą zarówno do stile antico, jak i reprezentujące stile moderno, w których stosował bogatą techniką koncertującą.

Zestawienie dzieł Gorczyckiego z mistrzami europejskiego baroku ma w 2015 jeszcze jedną przyczynę. Nieczęsto bowiem zdarza się, iż w jednym roku rodzą się absolutni giganci, ojcowie przełomu w swojej dziedzinie. Tak właśnie stało się w 1685, gdy na świat przyszli Jan Sebastian Bach, Jerzy Fryderyk Haendel i Domenico Scarlatti. Na rok 1665 z kolei szacowana jest (z dużym prawdopodobieństwem) data urodzin Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Tym sposobem dziesięciolecie Festiwalu zbiega się w czasie z rocznicami urodzin: 330. w przypadku zachodnich mistrzów oraz 350. patrona imprezy.

Podczas występu piątkowego koncertu dzieła Gorczyckiego zabrzmią w znakomitym towarzystwie kantaty "Jauchzet Gott in allen Landen" BWV 51 Jana Sebastiana Bacha. Dyrektor Sinfonietty Cracovii Jurek Dybał poprowadzi Concerto Köln i Poznański Chór Kameralny dokonując prezentacji "Completorium", jednego z najwspanialszych w zakresie formy dzieł o polskim rodowodzie. W utworze tym w pełni przejawia się mistrzostwo Gorczyckiego w operowaniu zarówno fakturą polifoniczną, jak i homofoniczną, a zatem techniką, którą miały w przyszłości zabłysnąć wielkie oratoria Haendla. W programie tego koncertu znajdzie się również "Conductus Funebris", wielkie dzieło wokalno-instrumentalne, nawiązujące do sarmackich tradycji pogrzebowych, tzw. pompa funebris.

Program:

Grzegorz Gerwazy Gorczycki Conductus funebris

Jan Sebastian Bach Kantata Jauchzet Gott in allen Landen BWV 51

Grzegorz Gerwazy Gorczycki Completorium

Wyk. Iwona Sobotka - sopran, Piotr Olech - kontratenor, Maciej Gocman - tenor, Remigiusz Łukomski - bas; Poznański Chór Kameralny, Concerto Köln, dyr. Jurek Dybał

***

Na transmisję w audycji "Filharmonia Dwójki" zapraszamy w piątek (4.12) w godz. 19.30-22.00 (początek transmisji o 20.00). Program poprowadzi Magdalena Łoś-Komarnicka.

mm/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy muzyka dawna staje się nudna?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 18:00
- Jeszcze niedawno była hippisem muzyki klasycznej. Teraz stała się częścią skomercjalizowanego mainstreamu - mówił w Dwójce dyrektor Festiwalu Poznań Baroque Cezary Zych. Czy można zapobiec temu procesowi?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gwiazdy muzyki dawnej. Actus Humanus w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 17:04
Od 7 do 13 grudnia w Gdańsku na 5. Festiwalu Actus Humanus wystąpią znakomici artyści muzyki dawnej. Program 2 Polskiego Radia zaprasza na transmisje koncertów.
rozwiń zwiń