Filharmonia gra Karłowicza. Transmisja ze Szczecina

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 13:24
Pierwszy w Dwójce koncert na żywo z nowej siedziby Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W programie dzieła patrona placówki.
Fasada nowego budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Fasada nowego budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w SzczecinieFoto: PAP/Marcin Bielecki

Karłowicz napisał tylko jedną symfonię i sześć poematów symfonicznych - ten skromny dorobek zapewnił mu jednak miano najwybitniejszego polskiego symfonika, a to za sprawą niezwykłej sensualności, bogactwa harmonicznego i filozoficznego kontekstu jego dzieł.

Poemat symfoniczny "Stanisław i Anna Oświecimowie" przez wielu muzykologów uważany jest za najdoskonalsze, szczytowe osiągnięcie w twórczości kompozytora. Inspiracją do napisania utworu była miłosna historia polskiego Romea i polskiej Julii.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie wystąpi pod batutami znakomitych dyrygentów - dyrektora artystycznego Filharmonii Rune Bergmanna i dobrze znanego szczecińskiej publiczności Nikoli Kołodziejczyka. Muzyków wesprze Konglomerat Big Band i sopranistka Agata Zubel.

Organizatorem koncertu poświęconego upamiętnieniu 140. rocznicy urodzin Mieczysława Karłowicza jest Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Program:

Mieczysław Karłowicz Poemat symfoniczny "Smutna opowieść" op. 13, Poemat symfoniczny "Stanisław i Anna Oświecimowie" op. 12

Mieczysław Karłowicz/oprac. Nikola Kołodziejczyk Pieśni w opracowaniu na sopran, big band i orkiestrę

wyk. Agata Zubel - sopran, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, dyr. Rune Bergmann, Konglomerat Big Band, dyr. Nikola Kołodziejczyk

***

Na transmisję w "Filharmonii Dwójki"  w piątek (2.12) w godz. 19.00-21.30 zapraszają Joanna Grotkowska i Marek Zwyrzykowski.

materiały prasowe Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie/mc/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak w Szczecinie rodziła się biała piękność

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 10:30
– Pomimo bardzo nowoczesnej bryły nawiązujemy wyraźnie do kontekstu historycznego – mówiła Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O Karłowiczu i dyrygowaniu brzozową witką

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 01:00
Przemyślenia Jerzego Maksymiuka na temat twórczości Mieczysława Karłowicza, w której odnajduje on rozdzierający ból i tęsknotę.
rozwiń zwiń