X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Nazwać Warsa Gershwinem to za mało"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 12:45
- Kompozytor ten miał bardzo wiele talentów. Mało kto o tym jednak wiedział, bo Wars miał  mało czasu na pisanie innej muzyki niż ta z obszaru filmu i rozrywki – podkreślił w Dwójce pianista Marek Żebrowski, opowiadając o ikonie polskiej piosenki rewiowej.
Audio
  • Marek Żebrowski o fenomenie Henryka Warsa (Filharmonia Dwójki)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Molodec/Shutterstock.com

Henryk Wars, który przed wojną zrobił w Polsce karierę jako autor słynnych szlagierów, takich jak "Miłość ci wszystko wybaczy", "Śpij kochanie", "Umówiłem się z nią na dziewiątą", po wojnie już jako emigrant w USA miał więcej czasu na rozwijanie swoich pasji.

- Paradoksalnie Wars najlepszy okres miał, gdy przyjechał do Los Angeles w 1947 roku. Nie mógł wtedy wejść do branży filmowej i zaczął pisać do szuflady. Stworzył wtedy koncert fortepianowy, który jest obecnie nagrywany teraz przez Polską Orkiestrą Radiową. Jest to wirtuozowski utwór oparty po części na melodii związanej z piosenką, którą Wars usłyszał podczas służby w armii Andersa. Prawda jest taka, że porównywanie tego kompozytora tylko do George'a Gershwina to za mało - dodał Marek Żebrowski.

W nagraniu audycji posłuchamy również o tym, jakiej pasji lubił się poświęcać Henryk Wars w przerwie między nagraniami w hollywoodzkim studiu.

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Gość: Marek Żebrowski (kompozytor, pianista)

Data emisji: 11.06.2017

Godzina emisji: 19.53

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

mz/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Między kopalnią a sztuką". Agata Zubel w muzeum

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 14:18
– Chciałam muzycznie ożywić przestrzenie Muzeum Śląskiego, które są swego rodzaju zamrożoną historią – mówiła kompozytorka Agata Zubel, autorka instalacji muzycznej "Mother Lode I-III".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liebreich: to jedyna symfonia Beethovena poświęcona przyrodzie

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 13:24
- Symfonia "Pastoralna" sama w sobie jest hołdem złożonym Ziemi. Wszystkie pozostałe skupiają się na ludzkich potrzebach i życzeniach - opowiadał w Dwójce Alexander Liebreich, który poprowadził Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia na festiwalu Katowice Kultura Natura.
rozwiń zwiń