X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Alexander Liebreich: festiwal w Katowicach to wielkie wydarzenie sezonu

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 15:00
- Najważniejszym wydarzeniem tego sezonu artystycznego był festiwal "Katowice Kultura Natura", zaś utworem wówczas wykonanym III Symfonia d-mol Gustava Mahlera. To było dla mnie bardzo osobiste przeżycie – mówił w Dwójce Alexander Liebreich.
Audio
  • Alexander Liebreich: festiwal w Katowicach to wielkie wydarzenie sezonu (Filharmonia Dwójki)
Aleksander Liebreich podczas inauguracyjnego koncertu Festiwalu Witolda Lutosławskiego Łańcuch XIV (28 stycznia 2017 r.)
Aleksander Liebreich podczas inauguracyjnego koncertu Festiwalu Witolda Lutosławskiego Łańcuch XIV (28 stycznia 2017 r.)Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Ewa Bogusz-Moore 1200.jpg
Ewa Bogusz-Moore: chciałabym, żeby o potencjale NOSPR dowiedział się świat

Ze znakomitym dyrygentem rozmawialiśmy po zakończeniu wykonania w siedzibie NOSPR w Katowicach arcydzieła ekspresjonizmu - opery "Salome" Richarda Straussa opartej na dramacie Oscara Wilde’a. Wystawiona w Dreźnie w 1905, nowoczesnym językiem dźwiękowym opowiada ona o mrocznych stronach ludzkiej psychiki, o najpotężniejszych siłach, jakie nią rządzą – o związku erotyzmu i zbrodni.

Córka Herodiady, księżniczka Salome, której uczucie odrzuca oddany Jezusowi Jan Chrzciciel – więzień jej ojczyma Heroda, obmyśla zemstę. Wykorzystuje zapatrzonego w niej Heroda i oferuje mu swój erotyczny taniec (słynny Taniec siedmiu zasłon) w zamian za spełnienie jednego życzenia. Kiedy spada ostatnia szata Salome żąda przyniesienia jej na tacy… ściętej głowy proroka. Herod nie może nie dotrzymać danego jej królewskiego słowa. Salome w ostatnim swym monologu mówi: „Pocałowałam jego usta. Były gorzkie. Czy to krew? Nie, to miłość ma gorzki smak” i ginie z rozkazu króla.

- Salome jest wymagającą kompozycją, bo tonacja i brzmienie zmieniają się bardzo szybko. Czytanie tej muzyki jest dziś niezwykle trudne. Wszystko też odbywa się na zasadzie polirytmii, ponieważ w dramaturgii Straussa najważniejszy jest konflikt między bohaterami - mówił Alexander Liebreich. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z wybitnym dyrygentem, który opowiada w niej również o swoich najbliższych planach koncertowych i nagraniowych.

***

Rorozmawiał: Grzegorz Dąbrowski

Data emisji: 15.06.2018

Godzina emisji: 21.20

Materiał został wyemitowany w audycji Filharmonia Dwójki.

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Joanna Freszel: uwielbiam ciszę między utworami

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 12:00
- Uważam, że cisza na albumie jest bardzo potrzebna, żeby przypomnieć sobie, co jest następne na playliście i przygotowywać się do muzycznej opowieści. Dziś te przerwy są często bardzo krótkie – o swoich najważniejszych fonograficznych przeżyciach opowiadała w Dwójce ceniona śpiewaczka.
rozwiń zwiń