X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Niepodległej na urodziny". Paderewski, Kilar i polsko-niemiecka uwertura

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 14:13
- Jesteśmy dumni, że uwerturę "Zur Namensfeier" Beethovena mogliśmy zaprezentować na estradzie Konzerthausu - podkreślał maestro Marek Pijarowski, który 23 października - w ramach uroczystego koncertu zorganizowanego w Berlinie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - dyrygował Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.
Audio
  • Rozmowa o berlińskim koncercie "Niepodległej na urodziny" (Filharmonia Dwójki)
Uroczysty koncerty Niepodległej na urodziny w berlińskiej Sali Koncertowej, 23.10.2018
Uroczysty koncerty "Niepodległej na urodziny" w berlińskiej Sali Koncertowej, 23.10.2018Foto: PAP/Jacek Turczyk

Podczas koncertu zabrzmiały dzieła Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Wieniawskiego, Aleksandra Tansmana i Wojciecha Kilara. Swoisty pomost pomiędzy narodami stworzyła uwertura "Zur Namensfeier" Ludwiga van Beethovena.

- Mam do siebie pretensje, że dopiero teraz odkrywam tę uwerturę. Może nie jest ona zbyt popularna, ale napisana z takim znawstwem instrumentacyjnym, że śmiało może otwierać wielkie koncerty - przyznał Marek Pijarowski. Dyrektor Filharmonii Poznańskiej natomiast, Wojciech Nentwig, opowiadał w Dwójce, jak doszło do wyboru tego właśnie dzieła. - Wpadliśmy na pomysł, by połączyć elementy niemieckie, i to najwyższej próby, z polskimi. Ta uwertura została dedykowana księciu Antoniemu Radziwiłłowi, mocno związanemu z Berlinem, z Poznaniem, a nade wszystko z podostrowskim Antoninem - przypominał Wojciech Nentwig.

Więcej o programie koncertu "Niepodległej na urodziny", a także o bieżącej działalności Filharmonii Poznańskiej w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadzi: Anna Skulska

Goście: Marek Pijarowski (dyrygent), Wojciech Nentwig (dyrektor Filharmonii Poznańskiej)

Data emisji: 23.01.2018

Godzina emisji: 20.40

jp/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Pijarowski: nie jestem typem boksera

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 15:00
- Swoim studentom powtarzam "primum non nocere" - mówił znakomity dyrygent o sztuce "nieprzeszkadzania" orkiestrze i soliście. W niedzielę (22.05) Marek Pijarowski po raz drugi stanął na czele Polskiej Orkiestry Radiowej.
rozwiń zwiń