Geneviève Laurenceau: Piąty koncert Bacewicz urzekł mnie od razu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 11:44
- Bardzo się cieszę, że mam okazję wykonywać koncert Bacewicz tutaj, w Polsce. Czuję niezwykłą energię bijącą od towarzyszącej mi orkiestry, podziwiam entuzjazm tych muzyków - mówiła francuska skrzypaczka, która towarzyszyła Polskiej Orkiestrze Radiowej podczas koncertu 24 lutego w Studiu im. W. Lutosławskiego.
Audio
  • Geneviève Laurenceau: Piąty koncert Bacewicz urzekł mnie od razu (Filharmonia Dwójki)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/KRIACHKO OLEKSII

- Po raz pierwszy miałam do czynienia z tym utworem jeszcze we Francji - wspominała Geneviève Laurenceau swoje spotkanie z V koncertem skrzypcowym Grażyny Bacewicz. - Wykonywałam go w listopadzie w Paryżu z Orkiestrą Pasdeloup. Inicjatywa wyszła właśnie ze strony zespołu. Poproszono mnie, bym przyjrzała się wszystkim koncertom skrzypcowym tej kompozytorki i wybrała ten, który najbardziej mnie zainteresuje. Piąty koncert od razu mnie urzekł swoją niezwykłą energią, usłyszałam w nim także nawiązania do impresjonizmu. U Bacewicz te francuskie wpływy są wyjątkowo wyraźne – podkreślała artystka.

W rozmowie również o Kaprysie polskim Bacewicz ("wszystkich urzeka ta niezwykła taneczność i energia"), o założonym 10 lat temu przez Geneviève Laurenceau muzycznym festiwalu czy o jej doświadczeniu pedagogicznym.

***

Prowadzi: Monika Zając

Gość: Geneviève Laurenceau (skrzypaczka)

Data emisji: 24.02.2019

Godzina emisji: 18.45 

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki"

jp/pg

Czytaj także

Emanuel Ax gra "Cesarski" koncert Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 15:28
W audycji wysłuchaliśmy jednego z najwybitniejszych utworów napisanych na fortepian i orkiestrę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gidon Kremer gra koncert Mieczysława Wajnberga

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 15:32
W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą urodzin Mieczysława Wajnberga w "Filharmonii Dwójki" posłuchamy jego Koncertu skrzypcowego g-moll.
rozwiń zwiń