X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Viviane Hagner: muzyka Unsuk Chin jest niesamowita

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 12:00
- Najlepsze w muzyce współczesnej, najnowszej jest to, że my, wykonawcy mamy okazję osobiście poznać twórców dzieł, które gramy, skonsultować z nimi wszelkie niuanse. Pamiętam kiedy Unsuk pokazała mi pierwsze strony Koncertu. Spojrzałam na nie i od razu pomyślałam, że to będzie niesamowite dzieło - mówiła w Dwójce niemiecka skrzypaczka.
Audio
  • Z Viviane Hagner rozmawia Milena Gąsienica (Filharmonia Dwójki)
  • Z Alexandrem Liebreichem rozmawia Milena Gąsienica (Filharmonia Dwójki)
Viviane Hagner
Viviane HagnerFoto: Timm Koelln/materiały prasowe

Z Viviane Hagner rozmawialiśmy w przerwie koncertu w Katowicach, podczas którego wystąpiła z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

- Styl Unsuk nie jest czymś, co można usłyszeć na co dzień w zachodniej muzyce poważnej, to zdecydowanie dźwięki dalekiego Wschodu. Niemały wpływ na jej twórczość ma bowiem muzyka gamelanowa. Tym, co ja uważam za wyjątkowe w tej muzyce jest przystępność. Nawet ludzie, którzy nie znają się na muzyce współczesnej są w stanie rozumieć jej kompozycje. Unsuk bardzo klarownie komunikuje swoje idee. Ta muzyka w jakiś niewytłumaczalny sposób od razu zaraża słuchacza, angażuje go na bardzo głębokim, emocjonalnym poziomie – powiedziała Viviane Hagner.

Niemiecka skrzypaczka zwróciła uwagę na to, że Unsuk Chin w każdej kompozycji zabiera odbiorców w bardzo długą, ciekawą i różnobarwną podróż, ponieważ w swoich dziełach czerpie z wielu tradycji, włącza w nie przeróżne elementy i konstrukcje, czasem są to nawet inspiracje pozamuzyczne.

- Jej twórczość nie należy do określonego stylu, to muzyka eklektyczna. Jeśli chodzi o ten Koncert, autorka zaczyna go bardzo delikatnie, nieco medytacyjnie, ale później, stopniowo słuchacz wprowadzany jest w istny gesty las dźwięków i kolorów. Nie ma żadnej przerwy na odpoczynek, solista gra dosłownie cały czas - stwierdziła Viviane Hagner.

Partia solisty nie należy do najłatwiejszych. Co jest jej największym wyzwaniem dla znakomitej skrzypaczki? Czy to, że matka Viviane Hagner, podobnie jak Unsuk Chin jest Koreanką sprawia, iż ta muzyka jest artystce bliższa? Czy ta praktyka muzyka kameralnego pomaga w karierze solisty? O tym w nagraniu audycji.

Zapraszamy również do wysłuchania rozmowy z dyrygentem Alexandrem Liebreichem, który podczas koncertu poprowadził Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia.

***

Rozmawiała: Milena Gąsienica

Goście: Viviane Hagner (skrzypaczka) i Alexander Liebreich (dyrygent)

Data emisji: 14.06.2019

Godzina emisji: 20.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki"

pg/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alexander Liebreich w pożegnalnym sezonie skupi się na kobietach

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 15:22
- Mam silne przekonanie, że znajdujemy się u zarania nowej epoki w sposób szczególny odwołującej się do równowagi płci - o nowym programie NOSPR mówił w Dwójce jej dyrektor artystyczny.
rozwiń zwiń