Belcea Quartet na 15. Festiwalu Chopin i jego Europa

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 15:02
W audycji "Filharmonia Dwójki" usłyszeliśmy muzykę Beethovena w wykonaniu brytyjskiego kwartetu  smyczkowego. Zabrzmiał m.in. Kwartet smyczkowy D-dur op. 18 - to dzieło niezwykle istotne w budowaniu reputacji twórcy w wiedeńskim środowisku artystów. Po powodzeniu, jakie zyskały utwory w nim zgromadzone, kompozytor nie zwlekał z pisaniem kolejnych kwartetów.
Belcea Quartet
Belcea QuartetFoto: Mat. prasowe/Marco Borggreve

O kompozycjach (wydanych jako opus 59) na zamówienie księcia Andrzeja Razumowskiego, rosyjskiego ambasadora w Wiedniu, mówi się, że dla kameralistyki są tym, czym Eroica dla gatunku symfonii. Drugi w cyklu kwartet, e-moll, już od pierwszych akordów stanowi przykład na budowanie przez Beethovena arcydzieła z najbanalniejszych współbrzmień. Kwartet F-dur op. 135 jest naznaczony mądrością doświadczonego twórcy. Choć kompozycja ma zauważalnie mniejsze rozmiary i jest bardziej skondensowana w swojej formie, stanowi niewątpliwe dzieło dojrzałego geniuszu Beethovena.


Program: Ludwig van Beethoven Kwartet smyczkowy D-dur op. 18 nr 3, Kwartet smyczkowy F-dur op. 135, Kwartet smyczkowy e-moll "Razumowski" op. 59 nr 2.

Wykonanie: Belcea Quartet: Corina Belcea – I skrzypce, Axel Schacher – II skrzypce, Krzysztof Chorzelski – altówka, Antoine Lederlin – wiolonczela.

15. Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa" (27.08.2019, Filharmonia Narodowa)

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki 

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 26.09.2019

Godzina emisji: 19.00

Materiały NIFC/am/mko

Czytaj także

Martin Helmchen: wczesny Brahms przypomina późnego Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 13:50
- On by tego nie przyznał z wrodzonej skromności, ale to bez wątpienia muzyczny dziedzic Beethovena. Powiedziałbym, że Brahms miał nawet małą obsesję na punkcie twórczości tego klasyka wiedeńskiego - powiedział w Dwójce niemiecki pianista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Beethoven odkrywany na nowo

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 13:00
W konkursie "Płyta na lato" można było zdobyć album "Beethoven, IX Symfonia d-moll" Seiji Ozawy, który powrócił do tego wielkiego dzieła 45 lat po swoim pierwszym, debiutanckim nagraniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wczesne dzieła Ludwiga van Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 12:35
Jego twórczość jest ogromna – prawie 140 opusowanych dzieł i ponad 200 nieopusowanych. I chociaż tak popularna, to nie oznacza, że doskonale znana. W audycji "Beethoven 2020" pojawią się wszystkie jego arcydzieła i najpopularniejsze utwory oraz tyle, ile zdoła się zmieścić utworów mniej znanych, co nie oznacza, że mniej ciekawych.
rozwiń zwiń