O wrażeniach jakie daje muzyka niezakłócona obrazem

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 13:00
- Słuchanie muzyki bez obrazu, to zupełnie inne doznanie - ilość detali, niuansów, które da się odczytać w muzyce bez wizji jest nieporównywalna z tym, co słyszymy w momencie, gdy mamy jeszcze dodatkowo obraz - mówił Aureliusz Goliński, skrzypek i lider zespołu Arte dei Suonatori, zachęcając do wysłuchania retransmisji "Trzęsienia ziemi" Antonia Draghiego.
Audio
  • Ze skrzypkiem Aureliuszem Golińskim, liderem zespołu Arte dei Suonatori, rozmawia Magdalena Łoś (Filharmonia Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/forben

Światowa prapremiera oratorium "Il terremoto - rapresentatione sacra" Antonia Draghiego odbyła się 12 kwietnia 2017 roku na festiwalu Misteria Paschalia. Po blisko 350 latach zapomnienia zrekonstruowane ze szkiców dzieło zabrzmiało w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie w wykonaniu zespołu Le Poème Harmonique i polskiej orkiestry barokowej Arte dei Suonatori. Solowe partie wykonali Claire Leffiliatre (sopran), Lea Trommenschlager (sopran), Dominique Visse (kontratenor), Jeffrey Thompson (tenor,) i Victor Sicard (baryton).

Aureliusz Goliński opowiadał przy okazji przypomnienia w "Filharmonii Dwójki" tego koncertu o silniejszym odbiorze muzyki, której nie towarzyszy obraz. - Zdarzyło mi się wielokrotnie słuchać koncertu czy przedstawienia operowego z wizją, a później, dla eksperymentu, wysłuchałem tego samego koncertu tylko audio. To zupełnie inne doznanie - ilość detali, niuansów, które da się odczytać w muzyce bez wizji jest nieporównywalna z tym, co słyszymy w momencie, gdy mamy jeszcze dodatkowo obraz - tłumaczył Goliński, zachęcając do słuchania radia.

W rozmowie przypomniano również rolę ołtarza w kościele św. Katarzyny w Krakowie i narratora, a także grę świateł, które wzmacniały odbiór całości w zaaranżowanej scenografii.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadząca:  Magdalena Łoś

Gość: Aureliusz Goliński (skrzypek i lider zespołu Arte dei Suonatori)

Data emisji: 08.04.2020

Godzina emisji: 19.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Włoska rewolucja w świecie muzyki dawnej

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 13:00
W audycji "Między dźwiękami" mówiliśmy o eksplozji zainteresowania Włochów muzycznym dorobkiem ich przodków z epoki baroku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef Capelli Cracoviensis o przestrzeni w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 13:53
Ubiegłoroczny koncert, który odbył się w ramach festiwalu Misteria Paschalia wspominał w "Filharmonii Dwójki" Jan Tomasz Adamus, klawesynista, organista i szefem Capelli Cracoviensis.
rozwiń zwiń