"Koncert dla Niepodległej – Kulka. Paderewski. Kulka" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 10:00
Program 2 Polskiego Radia w środę (11 listopada) retransmitował wyjątkowe wydarzenie, które zostało zarejestrowane 8 listopada w Teatrze Polskim w Warszawie. W całości wypełniły je kompozycje Paderewskiego i choć pochodzą z różnych okresów jego twórczości, to doskonale ilustrują jego niezwykłą muzyczną wrażliwość i nieprzeciętnie twórczy talent. Zapraszamy do obejrzenia wideo.
Baner
BanerFoto: PR

"Koncert dla Niepodległej – Kulka. Paderewski. Kulka" to wielobarwny muzycznie fresk, który wpisuje się w 160. rocznicę urodzin wybitnego artysty i wielkiego męża stanu.

Wideo można oglądać dzięki uprzejmości Niepodległa.pl:


Posłuchaj
03:55 [ PR2]PR2 (mp3) 10 listopad 2020 08_40_15v1.mp3 Gaba Kulka o koncercie "Kulka-Paderewski-Kulka" (Poranek Dwójka)

Inspiracją do powstania projektu "Kulka. Paderewski. Kulka" była rodzinna fascynacja kompozycjami Wielkiego Mistrza. Wybitny, utytułowany skrzypek Konstanty Andrzej Kulka już od lat, w duetach z doskonałymi pianistami, wykonuje wszystkie, napisane na skrzypce i fortepian, utwory Paderewskiego. Jego córkę Gabę Kulkę – pianistkę, nietuzinkową kompozytorkę, charyzmatyczną wokalistkę współpracującą od lat z Polskim Radiem – zauroczyły kilka lat temu pieśni napisane przez Paderewskiego do wierszy m.in. Adama Asnyka i Adama Mickiewicza.

Gaba Kulka i Hubert Zemler w hołdzie zespołowi Kraftwerk [WIDEO] >>>>

Muzyczne światy Gaby i jej ojca są tylko pozornie odległe. Wysmakowane klasyczne brzmienia w ich wspólnym projekcie zderzone zostały z nieoczywistym, poszukującym, progresywnym popem. Wspólnym mianownikiem stała się, dla obojga artystów, twórczość Paderewskiego. Artyści podjęli próbę opowiedzenia wybranych dzieł Mistrza językiem pochodzącym z dwóch różnych muzycznych światów, tak aby powstało dzieło spójne, gdzie z różnorodności rodzi się nowa muzyczna wartość – dzieło, które – eksponując ponadczasową wartość kompozycji Paderewskiego – przybliża je estetyce współczesnego odbiorcy.

Konstanty Andrzej Kulka: na studiach bywałem rzadko >>>>

"Koncert dla Niepodległej – Kulka. Paderewski. Kulka" wypełniły, osadzone w klasycznej manierze, wirtuozerskie wykonania utworów Paderewskiego, które przedstawili Konstanty Andrzej Kulka i Grzegorz Skrobiński. Natomiast do świata muzyki improwizowanej słuchaczy i widzów zaprosili Gaba Kulka i towarzyszący jej: Wojciech Traczyk (kontrabas) i Robert Rasz (perkusja). Rolę wyjątkowego pomostu, który połączy obie te muzyczne rzeczywistości, pełniła doskonała, unikalna w kraju i coraz bardziej rozpoznawalna na świecie Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała.

***

Koncert emitowaliśmy 11 listopada (środa) od godz. 16.00  – na antenie, wideo na stronie internetowej Dwójki i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia

Czytaj także

Muzyka polska w hołdzie powstaniu

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2012 13:00
Dziś w Filharmonii Poznańskiej odbędzie się koncert poświęcony 94. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Swoim repertuarem nawiązywać będzie do kompozycji, które w szczególny sposób łączą się z historią niepodległego Poznania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gaba Kulka: staraliśmy się odbić od utworów Kraftwerk w oryginale

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 13:19
- Hubert od początku zaproponował, żebyśmy to zrobili jak najprościej i starali się odbić trochę od oryginałów, ponieważ kopiowanie nie ma najmniejszego sensu przy tak nowatorskich i oryginalnych kompozycjach. Staraliśmy się więc jak najbardziej odnieść do akustycznych elementów, ale piosenki były wybierane właściwie naszym muzycznym sercem - mówiła wokalistka przed najbliższą "Domówką z Dwójką".
rozwiń zwiń