Jubileuszowy koncert Agnieszki Duczmal - posłuchaj i zobacz WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 16:31
Wyjątkowy koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus", honorujący jubileusz Agnieszki Duczmal. Maestra w styczniu obchodziła swoje 75. urodziny. 
Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus
Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia AmadeusFoto: Polskie Radio

Agnieszka Duczmal pap 1200.jpg
Agnieszka Duczmal: jako kobieta-dyrygent musiałam przebić się przez zasieki

Na tę wyjątkową okazję kompozytor Jacek Rabiński skomponował utwór Serenata per archi, który rozpocznie koncert. Usłyszymy także Concerto Accademico Ralpha Vaughana Williamsa oraz Szeherezadę Mikołaja Rimskiego-Korsakowa w aranżacji Agnieszki Duczmal.

Agnieszka Duczmal Agnieszka Duczmal

Solistą był koncertmistrz Orkiestry, laureat Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu – Jarosław Żołnierczyk.

Program:

Jacek Rabiński Serenata per archi; Ralph Vaughan Williams Concerto Accademico; Mikołaj Rimski-Korsakow (opr. A Duczmal) Suita symfoniczna  "Szeherezada" op. 35, 

wyk. Jarosław Żołnierczyk - skrzypce, Orkiestra Kameralna PR "Amadeus", dyr. Agnieszka Duczmal.


Dyrygentka: 

Agnieszka Duczmal-Jaroszewska urodziła się 7 stycznia 1946 w Krotoszynie. Założycielka i dyrygentka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus", w przeszłości także występująca z innymi orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Jako pierwsza kobieta-dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali, ale również w Teatrze Królewskim w Madrycie i w Teatrze Królewskim w Belgii.

Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w dzieciństwie, mając 5 i pół roku. Jako uczennica drugiej klasy szkoły podstawowej, po wysłuchaniu koncertu w Filharmonii Poznańskiej - poematu symfonicznego "Figle Dyla Sowizdrzała" Richarda Straussa, postanowiła zostać dyrygentką. Śpiewała też w chórze, który prowadził profesor Stefan Stuligrosz. Po ukończeniu liceum, pochodząca z rodziny o tradycjach muzycznych Agnieszka Duczmal podjęła w 1966 studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Studiowała dyrygenturę pod kierunkiem Witolda Krzemieńskiego. W czasie studiów utworzyła w 1968 roku orkiestrę kameralną Pro Musica. Po skończeniu studiów, w latach 1971–1972 pracowała jako asystent dyrygenta w Filharmonii Poznańskiej, a od 1972 w Teatrze Wielkim w Poznaniu, gdzie przygotowała m.in. polską prapremierę opery Benjamina Brittena "Sen nocy letniej", premierę opery "Rigoletto" Giuseppe Verdiego oraz baletu "Romeo i Julia" Siergieja Prokofjewa

W 1977 roku utworzona i kierowana przez nią orkiestra kameralna Pro Musica została przekształcona w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, który od 1988 roku występuje jako Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus". Agnieszka Duczmal w dalszym ciągu jest jej dyrektorem i kierownikiem artystycznym, koncertując podczas tournées po świecie i biorąc udział w festiwalach europejskich.

Agnieszka Duczmal ze swoją orkiestrą koncertowała z wieloma solistami m.in. z pianistką argentyńską Marthą Argerich, wiolonczelistą Mischą Maiskym, skrzypkami: Henrykiem Szeryngiem, Wadimem Brodskim i Konstantym Andrzejem Kulką, grającym na fletni Pana Gheorghe Zamfirem, pianistą Jeremym Menuhinem, kontrabasistą Garym Karre, litewskim wiolonczelistą Davidem Geringasem czy gitarzystą jazzowym Al Di Meola. Współpracowała z wieloma rozgłośniami radiowymi (polskimi, niemieckimi, belgijskimi, angielskimi, kanadyjskimi, meksykańskimi i japońskimi) oraz telewizją w Polsce, Francji, Meksyku i Japonii. 

Była członkiem jury w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych takich jak: konkurs Młody Muzyk Roku, Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków Eurovision Young Musicians, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Josepha Joachima czy Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego.

Wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus nagrała przeszło 50 płyt, ponad 10 000 minut muzyki dla Polskiego Radia, zarejestrowała ponad setkę koncertów i programów muzycznych dla Telewizji Polskiej, 5 godzin muzyki dla Télévision Française 1 oraz godzinny program z muzyką polską dla Telewizji Japońskiej. 


***

Transmisja odbyła się na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia. Na audycję "Filharmonia Dwójki" zapraszał Andrzej Sułek.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Renée Fleming zaśpiewała Straussa

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 14:00
W czasie audycji usłyszeliśmy m.in. dzieła Johannesa Brahmsa i Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu londyńskiej Philharmonia Orchestra pod dyrekcją Christopha Eschenbacha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leonidas Kavakos gra Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 16:00
W "Filharmonii Dwójki" ponownie Beethoven i skrzypce. Tym razem Koncert skrzypcowy D-dur wykonał Leonidas Kavakos.
rozwiń zwiń